Niezdrowe siedzenie, a Twoje wyniki

Siedzący tryb życia zdaje się być cechą charakterystyczną naszej cywilizacji. Chyba już nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania bez biur, pracowników umysłowych. Co więcej – dla większości z nas niezdrowe siedzenie jest celem zawodowym. Ciepła posada, stałe warunki, niezależnie od tych pogodowych – zdawać by się mogło, że same korzyści.

niezdrowe siedzenie

Nie sposób ukryć, że znaczną grupę wśród biegaczy stanowią osoby, które wcześniej spędziły kilka godzin w pracy siedząc. Bieganie jest jedną z najpopularniejszych metod na zażycie ruchu, zmuszenie do pracy zastanych mięśni i zadbania o własne zdrowie.

Dlaczego siedzenie jest niezdrowe?

Odpowiedź jest banalna – ponieważ nie jest to dla nas naturalna pozycja. Zostaliśmy stworzeni do ruchu, podczas którego wykorzystujemy potencjał i nie powodujemy przeciążeń poszczególnych partii. Tymczasem spędzając w pozycji siedzącej długie godziny (nieważne, czy w domu, pracy, szkole) powodujemy znaczne napięcie mięśni pleców, barków, spięcie tego odcinka, a co za tym idzie znaczny dyskomfort.
To, że siedzenie jest niezdrowe dla kręgosłupa wie każdy przedszkolak, jednak to nie wszystko. Siedząc godzinami uniemożliwiamy krwi swobodny przepływ, mięśnie nie muszą się kurczyć, ciało zwyczajnie nie jest używane, a badania kolejny raz potwierdziły, że zaburzenia dotyczą także rozmaitych enzymów obecnych w krwi. W tym związku odpowiadającego za rozkład tłuszczu i gospodarkę energią.
Nie dość, że metabolizm jest spowolniony, tłuszcz odkłada się zamiast zostać spalonym – my musimy borykać się z obniżeniem korzystnych właściwości treningu, jaki został przeprowadzony.

niezdrowe siedzenie

Badania prowadzone na szerokiej grupie osób, wykazały, że każda przesiedziana godzina zmniejsza korzyści płynące z aktywności o około 8%. Wskazuje to na fakt, że brak ruchu przez około 12h niemal całkowicie zniweluje plusy wykonanego treningu.
Co za tym idzie – trening osób prowadzących siedzący tryb życia nie jest tak efektywny, jak tych, którzy większość dnia spędzają robiąc cokolwiek innego niż siedzenie.

Ruch receptą na skutki niezdrowego siedzenia

Oczywiście regularna aktywność pomoże nam w utrzymaniu lepszej kondycji i zdrowia, jednak jeśli zdecydowaną większość czasu klikamy przy laptopie – nie ma o liczyć na spektakularne rezultaty przy tak drobnej zmianie. Ciało nie daje się oszukać i płata nam figle, domagając się wykorzystywania go w sposób do tego przeznaczony.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *