Odruch wymiotny podczas biegania

Odruch wymiotny może pojawić się zarówno podczas biegania, jak i tuż po nim. Zdarza się zarówno początkującym, jak i biegaczom z wieloletnim stażem. Czy jest to zjawisko normalne? Jak sobie z nim radzić? Co może być przyczyną?

odruch wymiotny

1.Przetrenowanie powodem mdłości

Odruch wymiotny pojawia się nie tylko podczas biegania, ale także po ćwiczeniach na siłowni, na której biegacz również powinien bywać. Zazwyczaj jest wynikiem zbyt intensywnego wysiłku, jak na nasze możliwości. Wtedy chęć zwymiotowania zaliczamy do pewnego rodzaju reakcji obronnej organizmu, który zakwaszony, usiłuje bronić się na wszystkie możliwe sposoby. Zaznaczamy, że problem pojawia się znacznie częściej przy ćwiczeniach aerobowych i nie jest to nic, co powinno martwić.
Mdłości mogą wystąpić:
– po bardzo długim biegu
– po krótkim biegu, gdy wcześniej nie biegaliśmy
– na finiszu, przy nagłej zmianie tempa
– przy zbyt częstych i zbyt intensywnych treningach

odruch wymiotny

2.Jedzenie przed bieganiem, a odruch wymiotny podczas biegu

Przyczyną odruchu wymiotnego podczas biegania może być zarówno jedzenie, jak i jego brak. Posiłek przed treningiem, zwłaszcza jeśli będzie to spory wysiłek, z pewnością warto zjeść. Należy tu zachować odstęp około dwóch godzin, by nie wybrać się na przebieżkę z pełnym żołądkiem. W zależności od organizmu proces trawienia może trwać krócej lub dłużej – jeśli 2 h to dla Ciebie za mało – wydłuż przerwę między jedzeniem, a bieganiem. Jeśli nie jesz i jest Ci niedobrze podczas biegania – zacznij jeść.

odruch wymiotny

3.Woda podczas biegania

Nawodnienie jest bardzo istotną kwestią podczas biegu, jednak wiele osób nadużywa wody na trasie. Przyjęcie zbyt dużej ilości płynów może powodować odruch wymiotny podczas biegu, spowodowany przepełnieniem żołądka. Zaznaczamy,
że około 30 minut umiarkowanego biegu nie wymaga brania ze sobą wody, czy napoju izotonicznego na trasę. Inną grupą są osoby, które nie piją podczas treningów – to również będzie miało wpływ na funkcjonowanie żołądka i ewentualną chęć zwymiotowania na trasie.

odruch wymiotny

4.Zbyt szybkie zmiany tempa biegu

Kiedy biegniemy równym tempem, organizm jest przygotowany do wysiłku. Później przychodzi chwila finiszu i gwałtowne zwiększenie wymagań. Błędem jest całkowite zatrzymanie się po przekroczeniu linii mety. To właśnie skoki tempa biegu mogą być przyczyną odruchów wymiotnych po zakończeniu biegu. Przejście w trucht, później w marsz i wykonanie rozciągania w sposób nie do końca stateczny może zaradzić Twoim problemom.

odruch wymiotny

5.Ciężkostrawne potrawy przed biegiem

U wielu biegaczy chęć zwymiotowania pojawia się po zjedzeniu tłustych potraw, choćby tych świątecznych. Układ pokarmowy potrzebuje więcej czasu na ich strawienie, są dla niego znacznym obciążeniem, a dołożenie do tego wysiłku fizycznego przekroczy jego możliwości.

Reasumując: przyczyn odruchu wymiotnego u biegaczy jest naprawdę wiele, a każda z nich będzie dość indywidualną kwestią. Samo zjawisko jest normalne, ale jeśli pojawia się przy niedużym wysiłku, a modyfikacje z jedzeniem i piciem nie przynoszą rezultatu – należy udać się do lekarza i wykluczyć choroby układu pokarmowego. 

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *