5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając buty do biegania

Buty do biegania są najważniejszym atrybutem profesjonalnego wyposażenia każdego biegacza. Osoby, które podchodzą do treningów odpowiedzialnie, chcąc w pełni cieszyć się ich efektami i zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów, doskonale wiedzą, że wybór odpowiedniego obuwia jest niezwykle ważny. A to, wbrew pozorom, wcale nie taka prosta sprawa. Decydując się na zakup obuwia sportowego, warto wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Jakich?

1.Rozmiar buta

Rozmiar butów do biegania ma ogromne znaczenie i należy go w pełni dopasować do wielkości i kształtu stopy. Podczas treningu, stopy pozostają w nieustannym ruchu, mogą się przemieszczać, a nawet lekko zwiększać swą objętość na skutek intensywnego wysiłku, dlatego potrzebują pewnego zapasu miejsca. W związku z tym, najlepiej wybierać buty do biegania o pół rozmiaru lub nawet rozmiar większe od  noszonych na co dzień. Uprawianie sportu w zbyt małym obuwiu jest nie tylko niekomfortowe, ale też zwiększa ryzyko pojawienia się różnego rodzaju urazów, a nawet może doprowadzić do kontuzji. Profesjonalne buty do biegania, można znaleźć w wielu sklepach internetowych, na przykład: https://www.eobuwie.com.pl/damskie/sportowe/bieganie.html.

asics sstr0118

2.Rodzaj podbicia

Żeby kupić idealne buty do biegania, należy określić rodzaj podbicia stopy. W tym celu, można wykonać prosty test wodny – wystarczy odbić mokrą stopę na papierze. Na podstawie śladu, który utworzy, będzie można zaklasyfikować ją do jednej z trzech grup i dzięki temu wybrać optymalne buty.

  • Podbicie normalne

W przypadku stóp o normalnym podbiciu, najlepsza opcja to buty z systemami stabilizującymi, które zamortyzują wstrząsy i utrzymają stopy w odpowiedniej pozycji.

  • Podbicie niskie

Dla stóp o niskim podbiciu, najlepsze będą buty wyposażone w systemy podtrzymujące, które są cięższe i sztywniejsze, dzięki czemu utrzymają stopy w odpowiedniej pozycji podczas ruchu.

  • Podbicie wysokie

Damskie buty do biegania dla stóp o wysokim podbiciu, powinny być wykonane z miękkiego materiału i wyposażone w elastyczną podeszwę z systemami amortyzującymi.

Dopasowanie butów do biegania do rodzaju stopy jest bardzo ważne i pozwala uniknąć kontuzji.

asics do biegania

3.Nawierzchnia do biegania

Damskie buty do biegania można podzielić na modele przeznaczone do treningów na twardej i miękkiej powierzchni. Różni je stopień amortyzacji, wielkość oraz sposób konstrukcji. Dla tych, którzy najczęściej biegają po mieście, najlepsze będą buty z grubą, żelową podeszwą, która zapewni odpowiednią amortyzację. Z kolei osoby, które zwykle trenują w lesie, powinny kupić buty terenowe. Ten rodzaj obuwia posiada mnóstwo wypustek w podeszwie, dzięki czemu sprawdzi się nawet na najtrudniejszych terenach. Damskie buty do biegania po lesie nie potrzebują bardzo grubej podeszwy – stopy są naturalnie chronione przez miękkie podłoże.

4.Pokonywany dystans

Damskie buty do biegania powinny być w pełni dopasowane do rodzaju treningu. Wybierając określony model, warto wziąć pod uwagę ilość kilometrów, każdorazowo pokonywanych w ciągu dnia. Osoby, które biegają w granicach 8-10 km, mogą zakupić obuwie minimalistyczne. W przypadku dłuższych dystansów, lepiej zdecydować się na model specjalistyczny, który zapewni stopom zwiększoną stabilizację i odpowiednią amortyzację. Dodatkowo, będzie bardziej wytrzymały: większa częstotliwość biegania, zwiększa eksploatację obuwia. Zawodowi biegacze, najczęściej wybierają lekkie buty z piankową podeszwą oraz indywidualnie dobraną do stopy wkładką.

na co zwrócić uwagę wybierając buty do biegania

5.Wygoda

Buty do biegania powinny być od razu idealnie dopasowane do stopy. W przypadku zakupu tego rodzaju obuwia, nie należy kierować się zasadą, że obuwie po pewnym czasie się rozbije. Najlepiej wybrać egzemplarz o numer większy od butów noszonych na co dzień. Dzięki temu, stopy zyskają dodatkowe miejsce dla opuchniętych po wyczerpującym biegu palców. Wygodne buty uchronią stopy przed otarciami, pęcherzami i innego rodzaju ranami, a do tego sprawią, że stopy nie będą odczuwały dyskomfortu, jak w przypadku zbyt ciasnych butów.

Przy zakupie damskich butów do biegania nie należy kierować się jedynie modą i oryginalnym designem. Warto wziąć pod uwagę chociażby rodzaj podbicia stopy czy nawierzchnię, na której konkretna osoba najczęściej trenuje. To pozwoli nie tylko uniknąć bolesnych pęcherzy czy kontuzji, ale również zapewni stopom maksymalny komfort.

 

pozdrawiamy,
zespół trenujbieganie.pl

Artykuł sponsorowany

trenujbieganie.pl

6 komentarzy

  1. I polecam mierzyć buty popołudniu/wieczorem. Rano stopa jest mniej opuchnięta i wydaje się że but ma dobry rozmiar, a kiedy założymy go wieczorem ledwie wchodzi na nogę 😉

    • Słusznie stosowaną praktykę stanowi dobieranie obuwia o około pół rozmiaru większego. Idealnie dopasowane buty w upalny dzień bądź po pokonaniu kilkunastu kilometrów staną się zbyt małe.
      Marku, dziękujemy za cenną radę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *