Bieganie w wodzie wspomoże Twój trening

Część z nas biega na dystans, inni preferują interwały, kolejni biegają po górach, by pozostali mogli wybrać asfalt albo biegi z przeszkodami. Niewielki odsetek biegaczy uważa bieganie w wodzie za możliwość treningową, a szkoda, bo zmiana środowiska treningu zawsze wychodzi na dobre.

Dla kogo jest bieganie w wodzie?

Trening wykonywany w środowisk wodnym jest korzystny dla zdecydowanej większości osób. Zaleca się go zarówno w pełni zdrowym biegaczom, jak i tym po przebytej kontuzji. Kluczowym przeciwwskazaniem może okazać się tu zapalna choroba stawów, która wyklucza z aktywności w środowisku wodnym.

Dlaczego bieganie w wodzie jest korzystne?

Tu sytuację należałoby rozłożyć na dwa czynniki:
jakie są właściwości wody?
co da mi trening w środowisku wodnym?

Każdy z nas zauważył, że woda jest gęstsza, daje nam większy opór, a mimo to odciąża stawy, a my wydajemy się lżejsi. Trudnością okazuje się nie samo utrzymanie w wodzie, stanie w niej, a konkretne ruchy. To na tym będzie bazował wykonywany trening. Osoby zdrowe, które wybiorą się na basen pobiegać, będą mogły popracować nad techniką biegu. Stabilizacja ciała zostanie wystawiona na próbę, a mięśnie będą zmuszone do bardziej intensywnej pracy. W rezultacie wykonamy bardzo intensywny trening, unikając przeciążenia stawów. W wodzie z pewnością nie doświadczymy tego typu urazów.
Dla osób po przebytych kontuzjach, bieganie w wodzie może okazać się jedynym na pewien czas rodzajem treningu. Wszystko rozchodzi się właśnie o stawy, których znacznej eksploatacji unikniemy. Dzięki treningowi na basenie wyeliminujemy uderzenia o asfalt, ewentualne błędy w postawie zostaną skorygowane przez naszą własną niewygodę i konieczność dopasowania się do prawidłowego toru ruchu.

Decydując się na bieganie w wodzie, pracujesz nad utrzymywaniem równowagi, a także oddechami, które w wodzie wyglądają inaczej. Rozluźnienie, jakie obserwuje się po zanurzeniu w cieczy korzystnie wpłynie na obniżenie tętna. Dodatkową zaletą wody jest mikromasaż wykonywany podczas naszego biegu. Tu mięśnie będą miały u nas dług wdzięczności.

Jak biegać w wodzie?

Stosowanych jest kilka technik. Od nakładek na stopy i dłonie przez stabilizujące pasy i bieżnie, które są zanurzone w basenie. Na początku dobrym pomysłem będzie wybranie się na zajęcia prowadzone przez instruktora i zobaczenie z czym to się je. Później możemy postarać się wykonywać trening samodzielnie, pamiętając o bezpieczeństwie, bowiem poślizgnąć się nietrudno.

Stosuje się techniki:
zanurzenie do kolców biodrowych
zanurzenie do poziomu klatki piersiowej
zanurzenie po szyję

Zmieniając poziom zanurzenia, manipulujemy ciśnieniem hydrostatycznym, a także odczuwalną wagą ciała.

Zachęcamy do włączenia biegania w wodzie w swoją aktywność fizyczną. W końcu stawy, kręgosłup, a także metabolizm będą nam wdzięczne!

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *