Woda podczas treningu. Czy może Cię zabić?!

Woda podczas treningu jest rzeczą niezbędną. Pozwala uzupełnić tracone wraz z potem płyny. Szczególnie ważna jest latem, gdy nie tylko sam wysiłek przysparza jej niedoborów, ale także temperatury powodują jej utratę. Jaka jest prawda o wodzie na treningu? Zawsze i wszędzie, jak najwięcej? Czy nadmiar wody szkodzi? Postaramy się rozwiać mity dotyczące nawodnienia.

Mit 1: Woda podczas treningu jest niezbędna, niezależnie od jego długości

Nie, nie i jeszcze raz nie. Pół godziny biegu jeszcze nie spowodowało, że ktoś zdążył uschnąć. Naprawdę, w przypadku wysiłku trwającego godzinę i więcej, dobrze jest mieć ze sobą wodę.
Przy mniejszych aktywnościach nie jest ona rzeczą niezbędną. W zupełności wystarczy nam napicie się przed przebieżką i wzięcie kilku łyków po jej zakończeniu – co przecież zdecydowana większość z nas robi.

Mit 2: Im więcej wody, tym lepiej

Zbyt duża ilość wody może nam zaszkodzić. W skrajnych przypadkach, nadmierne nawodnienie prowadziło do śmierci. Ale dziś nie o tym. Z pewnością wiesz, że spożywanie dużej ilości płynów powoduje wzmożone sikanie. To z kolei warunkuje usuwanie z organizmu cennych związków mineralnych, których najprawdopodobniej nie uzupełniasz w tak szybkim czasie, jak tracisz. Tu też przejdziemy do kolejnego mitu.

Mit 3: Przyswoisz każdą ilość wody

No nie… Bo Twoje ciało jest w stanie przyswoić około 0,5 litra wody w przeciągu godziny. Jeśli więc wypijesz na raz całą butelkę mineralnej – zdecydowana większość wyląduje w toalecie.

Mit 4: Nieważne kiedy pijesz wodę, ważne ile

Nie zawsze potrzebujesz magicznej liczby 2 l wody. Nie zawsze będzie to też wystarczająca ilość. Zapotrzebowanie na wodę niezbędną do procesów metabolicznych, uzależnione jest głównie od aktywności fizycznej, temperatury oraz procesów trawiennych i to do nich powinna zostać dopasowana jej podaż.

Mit 5: Wysokie spożycie wody podczas treningu (i nie tylko) jest zbawienne dla nerek

Osobom, które mają problemy z układem moczowym np. kamicę nerkową, zaleca się picie dużych ilości wody w celu wypłukania i pozbycia się tychże kamieni. Dla zdrowego człowieka, ciągłe spożywanie wody w nadmiernej ilości będzie obciążało nerki i z pewnością nie wpłynie na ich doskonałe działanie.

Podejdźcie do tematu z odrobiną dystansu!

Woda podczas treningu, co wiedzieć należy?

Mimo narastających wokół wody mitów, jest ona niezbędna. Odpowiada w znacznej części za metabolizm w komórkach, pozwala im utrzymać turgor, dostarcza do nich składników odżywczych. W końcu to głównie z wody składa się nasze ciało. Nie dajmy się jednak ponieść fantazji i chwytom reklamowym, bowiem co za dużo to i świnka nie chce 😉

Zalecamy zdrowy rozsądek! A zimą dwa razy przemyślcie, czy woda jest wam potrzebna – możecie wrócić z lodem w butelce!

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *