Katabolizm i bieganie wiążą się ze sobą i nie sposób temu zaprzeczyć. Zwłaszcza jeśli popełniamy kilka podstawowych błędów treningowych i żywieniowych, o których mowa będzie później. Długie dystanse i nieodpowiednie odżywianie są bowiem przyczyną kanibalizmu biegaczy.
Dlaczego kanibalizm, czyli organizm spala mięśnie
Bo jak inaczej niż mianem kanibalizmu określić moment, w którym Twoje własne ciało czerpie energię nie z tłuszczu, a spala mięśnie? Można byłoby powiedzieć, że pozbywając się tkanki tłuszczowej do celów energetycznych również się zjadamy, ale jest to efekt pożądany, toteż przemilczymy tę kwestię 😉
Katabolizm, o którym mowa jest więc efektem ubocznym biegania w sposób nieumiejętny. Po miesiącach treningów możemy w jego skutek spadek nie ilości tkanki tłuszczowej, a mięśniowej. Co gorsza standardy mogą zacząć wyznaczać nie postępy, a kontuzje.
Co może być przyczyną katabolizmu u biegacza?
1. Brak posiłku po treningu – gwarancja na katabolizm mięśni
Posiłek potreningowy jest niezwykle ważnym elementem każdych ćwiczeń. To spożycie białka i węglowodanów, z których głównie jest złożony pozwala na odbudowanie zużytej energii magazynowanej w mięśniach, czyli glikogenu – cukru, który umożliwia nam sprawne funkcjonowanie podczas przebieżek i innych aktywności. Oprócz tego białko wbudowywane we włókna mięśniowe umożliwia nie tylko ich rozrost, ale przede wszystkim regenerację. Chroni mięśnie już powstałe, tworzy nowe.
Co więcej – opuszczenie posiłku po treningu nie tylko uniemożliwi te procesy, ale skłoni wygłodniały, poszukujący energii i składników odżywczych organizm do spalania mięśni, na których przecież każdemu zależy (mamy nadzieję, że każdemu).
2. Zbyt długi bieg
Problem katabolizmu pojawia się także wtedy, gdy biegacze nie planują swojego prowiantu zgodnie z założoną trasą. Jeśli wykonujesz krótką przebieżkę – wystarczy woda. Wybierając się na długi trening powinieneś ze sobą zabrać coś, co da Ci energię na trasie. Zazwyczaj wystarczą żele energetyczne, do których dorzucimy spore ilości płynów.
3. Brak czasu na regenerację po biegu
Kolejny bardzo często popełniany błąd. Trenujemy ciężko i systematycznie, ale za często. Widząc postępy, próbujemy przyśpieszyć plan treningowy. Wiedząc, że pojutrze nie uda nam się pobiegać, upychamy więcej równie intensywnych treningów w przeciągu mniejszej ilości dni. Uniemożliwienie regeneracji po wyczerpującym treningu również uruchamia reakcje kataboliczne mięśni. I zamiast cieszyć się z efektów, będziemy obserwować spadki.
Zapobiegaj katabolizmowi podczas biegania:
- zadbaj o nawodnienie
- zachowaj przerwy między treningami
- przygotuj się na pokonywaną trasę
- nie zapominaj o posiłku potreningowym
- stosuj zbilansowaną dietę
- w razie potrzeby chroń mięśnie środkami takimi jak BCAA, białko przed treningiem
pozdrawiamy
zespół: trenujbieganie.pl