Bieganie codziennie – metoda na sukces, czy gwóźdź do trumny?

Bieganie codziennie jest dla niektórych celem do osiągnięcia, dla innych prawdziwym wyzwaniem, kolejni nie potrafią bez niego żyć, a reszta sobie go nie wyobraża. Szacuje się, że około 8 % biegaczy biega codziennie. Czy biegacz amator powinien biegać codziennie? Czy czyhają na niego jakieś niebezpieczeństwa, a może same plusy z codziennej aktywności?

Plusy codziennego biegania

Do codziennego biegania dąży wielu, bowiem jest to pewien wskaźnik determinacji, traktowania sportu na poważnie, a przede wszystkim okazja do udowodnienia sobie, że damy radę, bo nie każdy jest na tyle zmotywowany, by każdego dnia, niezależnie od zmęczenia i pogody – wyjść i biegać. Wielu biegaczy, którzy biegają codziennie mówi o wejściu w pewien rytm, z którego nie chcą zostać wybici. Codzienny wysiłek przyzwyczaja nas do odczytywania przekazu własnego ciała, a także do ruchu, jaki wykonujemy. W niektórych przypadkach jest dobrym pomysłem, jednak bieganie codziennie, zwłaszcza w przypadku amatora nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Bieganie codziennie, a pułapki

W większości przypadków, gdy dojdziemy do momentu, w którym biegamy codziennie, czujemy się świetnie. Niestety, apetyt rośnie w miarę jedzenia, a sukcesy jedynie napędzają nas do pracy. Pragniemy szybszego sukcesu, który jest na wyciągnięcie ręki. Zgubione kilogramy, szybszy, dłuższy bieg, pojawiają się coraz szybciej, a my przeganiamy plan treningowy.

Jedni powiedzą, że jego realizacja jest sukcesem, bardziej doświadczeni, że pułapką, w którą wpadliśmy. Niestety, ale codzienne bieganie, zwłaszcza jeśli jesteśmy amatorami jest bardzo obciążające, a układ ruchu nie został do tego przystosowany. Mięśnie nie są wystarczająco rozwinięte, a regeneracja nie przebiega poprawnie. W rezultacie, wielu biegaczy po okresie roku bądź pół roku (w zależności od organizmu) boryka się z kontuzjami takimi jak:

kontuzje kolan
kontuzje kostek
bóle kręgosłupa
zerwanie ścięgien
kontuzje mięśnia dwugłowego uda
anemia

Zbyt szybkie postępy niemalże zawsze skutkują późniejszym wykluczeniem z treningów z powodu kontuzji, co potwierdzi wielu z nas.

Codzienne bieganie w drodze na szczyt

Oczywiście, codzienne bieganie może być doskonałym planem treningowym, jednak musi być prowadzone w sposób rozsądny i zrównoważony. Taki plan przede wszystkim dotyczy zawodowców, będących pod kontrolą sztabu szkoleniowego, a i oni nie codziennie wykonują trening biegowy. W amatorskim sporcie, codzienne bieganie nie jest rzeczą konieczną. Czas na nie warto poświęcić na inne aktywności – choćby na trening na siłowni i rozwój mięśni przydatnym osobom biegającym.

Biegać codziennie, czy nie?

To zależy. Zależy od bardzo dużej ilości czynników, a przede wszystkim od Twojego stanu zdrowia, planu treningowego i stażu treningowego. W końcu zawodowi sportowcy niejednokrotnie trenują dwa razy dziennie, dlaczego Ty nie mógłbyś robić tego rano, czy wieczorem każdego dnia?
Na co dzień masz masę własnych obowiązków, a bieganie często staje się odskocznią, na którą czekasz od wielu godzin. To wtedy masz czas dla siebie. Niestety niejednokrotnie czas ten zostaje wydysponowany z chwil, które do tej pory przeznaczane były na wypoczynek. Oczywiście aktywny wypoczynek jest korzystniejszy od tego biernego, ale od niego też należy nam się przerwa. Musisz  mieć świadomość, że duża ilość mięśni, jaka aktywowana jest podczas biegu oraz ciągła praca układu nerwowego, wymaga od nas wystarczająco dużej ilości regeneracji, a co za tym idzie snu oraz odpowiedniej diety. Jeśli już teraz masz świadomość, że brakuje jednego z nich – lepiej nieco przystopuj. To, czy będziesz biegał codziennie, czy nie, w dużej mierze zależy od słuchania własnego ciała. To zmęczenie ciała powinno być choćby jednym ze wskaźników podjęcia dalszej aktywności.

Jak bezpiecznie biegać na co dzień?

Jeśli jednak zdecydujesz się na bieganie codziennie, musisz zadbać o regenerację mięśni oraz odpowiednią dietę. Dodatkowo, częściej powinieneś wykonywać badania krwi i kontrolować poszczególne parametry – w szczególności ilość żelaza. Ponadto, każdy z Twoich treningów nie powinien wyglądać tak samo. Codziennie nie możesz wykonywać długiego rozbiegania. Jeśli poprzedniego dnia, wykonałeś intensywny trening, zrób przebieżkę na 3 km. Jeśli poprzednio biegałeś po asfalcie, postaraj zmienić się podłoże.

Codzienne bieganie to wyzwanie, wymagające odpowiedniego przygotowania nie tylko mentalnego, ale przede wszystkim fizycznego i sprzętowego.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

2 komentarzy

  1. Biegać należy z głową i jeśli czujemy jakiś ból, albo zaczęły nam się problemy ze stawami odkąd zaczęliśmy biegać to należy niej się forsować, może trochę inną metodę biegania przyjąć bądź zastąpić to innym wysiłkiem fizycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *