Dodatkowy trening po biegu startowym – kontrowersje na mecie

Dodatkowy trening po biegu startowym jest dla większości z nas czymś nie do pomyślenia. Niezależnie, czy przebiegłeś 5, 10, czy nawet 3 km – z pewnością dałeś z siebie wszystko, by uzyskać jak najlepszy wynik. Czy można jeszcze coś wykrzesać z wcześniej poczynionego wysiłku?

Po co Ci trening po biegu?

Rekomendowany przez znanego trenera biegaczy, Alberto Salazara, trening po starcie jest czymś, co pozwoli na uzyskanie stałej objętości treningowej. Kiedy startujemy, dajemy z siebie wszystko, ale zazwyczaj jest to krótszy wysiłek niż ma to miejsce podczas przygotować do biegu.
Narzędzie ma za zadanie wprowadzić ciało na inny pułap wytrzymałości. Po tym, gdy daliśmy z siebie wszystko, po chwili odpoczynku, gdy adrenalina wciąż się utrzymuje, jesteśmy w stanie wykonać interwał. Trening po biegu wykorzystuje fakt, że po przekroczeniu mety i krótkim odpoczynku jesteśmy w stanie jeszcze coś z siebie wykrzesać, co niemożliwe będzie dnia kolejnego, który winien zostać poświęcony na regenerację.
Część biegaczy, którzy wykorzystują trening po biegu, z czystym sumieniem odpoczywa po nim dwa dni, nie musząc martwić się o ewentualne spadki formy.

Kiedy zastosować trening po przekroczeniu mety?

Po pierwsze, tylko wtedy, gdy czujesz się na siłach, a nie słaniasz się na nogach. Jeśli czujesz ogromne zmęczenie fizyczne lub psychiczna niechęć – odpuść. Wykonanie treningu interwałowego po biegu startowym jest metodą dla profesjonalistów, na których ma oko trener i cały sztab szkoleniowy. Amatorzy, którzy decydują się na jego wprowadzenie, zwyczajnie powinni słuchać własnego ciała.

Bardzo ważnym elementem w bieganiu po przekroczeniu mety jest to, że stanowi on metodę podczas przygotować do ważniejszego startu. Zazwyczaj ten najważniejszy bieg w sezonie, który dla wielu jest maratonem, zostaje poprzedzony kilkoma mniejszymi startami, służącymi do testowania siebie i budowania formy. Trening po przekroczeniu linii mety stosujemy więc podczas budowania swojej formy startowej, a nie gdy jest już gotowa, a my oczekujemy na kulminacyjny moment.

Jak zrobić trening po biegu startowym?

Dwie zasady:
– 15 – 30 minut odpoczynku po zakończeniu wysiłku
– im krótszy bieg – tym dłuższy trening i odwrotnie. Tak więc, jeśli przebiegniemy 3 km zrobimy dłuższy trening, w którym możemy pokusić się o tzw. tempówkę, czyli trening mający na celu utrzymanie założonego tempa, trenujący ekonomię naszego biegania. W przypadku biegu na 5 km, trening będzie krótszy i oparty na interwałach. Oczywiście, po biegu na 15 km dodatkowe męczenie ciała nie będzie wskazane, ale przy krótszych formach startowych, możliwe jest jego wykonanie.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *