Jaki dystans wybrać na pierwsze zawody biegowe?

Jeśli już od jakiegoś czasu biegasz i myślisz o tym jak o poważnym hobby, a nie wychodzeniu na spacer, prędzej czy później przyjdzie Ci odpowiedzieć na pytanie: jaki dystans wybrać na pierwsze zawody biegowe? Zanim porwiesz się na spełnianie marzeń, zastanów się, czy na pewno chcesz skakać na głęboką wodę.

Bardzo często słyszy się, że pierwszymi zawodami (nie licząc tych zaliczonych w latach szkolnych) stanie się wymarzony dystans. Nie ma co ukrywać, że zdecydowana większość biegaczy kieruje swoje ambicje w stronę przebiegnięcia maratonu.
Przygotowania trwają, a kolejne kilometry mamy za sobą. Wszystko idzie zgodnie z założonym planem treningowym, a nasze ciało wzbija się na wyżyny możliwości. Czy to wystarczy?

Czy biec maraton jako pierwsze zawody biegowe w życiu?

Zdaje się, że nie jest to najlepszy pomysł. I to nie tylko dlatego, że warto zapoznać się z rywalizacją już wcześniej, ale przede wszystkim  z uwagi na to, że niewiedza, brak informacji o rozmieszczeniu na trasie oraz szeroko pojętego obycia może negatywnie wpłynąć na nasz wynik końcowy. W rezultacie długie miesiące pracy nie dadzą takiego efektu, jak moglibyśmy z siebie wykrzesać.
Zamiast mierzyć się z sobą, przeciwnikami, dystansem i stresem związanym ze zbyt dużą ilością nowych sytuacji, możesz sprawdzić się wcześniej i to niekoniecznie biegnąć bardzo długi dystans!

Najlepszy dystans na pierwsze zawody biegowe

Polecanym i wykorzystywanym wydarzeniem, na którym powinien pojawić się każdy początkujący biegacz jest znane wszystkim 5 km. Niedoświadczeni zawodnicy mogą zapoznać się z realiami rywalizacji zaś bardziej zaawansowani potraktować jako lekki trening przed ważniejszym startem.
Tylko piątka? Fuuu… stać mnie na więcej!
Jasne, że stać! Zawsze możesz pobiec 10 km, ale nie powinien to być Twój główny cel. Pierwszy start powinniśmy poświęcić na przetarcie szlaków. Jeśli późniejszym celem będzie wspominany maraton, warto wybrać piątkę, która towarzyszy właśnie takiej imprezie. Z pewnością znajdziesz ten dystans przy każdym z rozgrywanych biegów. Dlaczego akurat w ten sposób?
– przed zawodami zapoznasz się z trasą
– będziesz miał okazję poobserwować rozmieszczenie toalet i stref z jedzeniem na właściwym biegu
– zetkniesz się z atmosferą
– podpatrzysz rozwiązania, jakie zastosowali inni
– będziesz wiedział co Cię czeka

Jeśli nie chcesz brać udziału w imprezie towarzyszącej maratonowi, zawsze pozostaje nam cała masa imprez organizowanych w mniejszych i większych miejscowościach, biegi o puchar burmistrza, charytatywne i cała masa innych. Pamiętaj, że ilość startów działa na Twoją korzyść!

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *