Bieganie po schodach stało się popularne głównie ze względu na zawody organizowane w Empire State Building, czyli bagatela 86 pięter. To jedyne 1576 schodów, które najszybciej z Polaków, bo w czasie 10 minut 31 sekund, pokonał Piotr Łobodziński. Wynik dał mu zwycięstwo. Ale w czym właściwie rzecz?
Biegi po schodach jako osobna dyscyplina sportu
Ilość rozgrywanych na schodach światowych wieżowców biegów, mówi sama za siebie. Od dłuższego czasu gwałtownie wzrasta ilość fanów biegów ekstremalnych, przełajowych, z przeszkodami. Wszystko, gdzie można utaplać się w błocie, wspiąć na ścianę, czy przenieść kawałek drewna, cieszy się dużą popularnością. Tymczasem bieganie po schodach to zupełnie inny wymiar. I potwierdzi to każdy, kto tej dyscypliny spróbował. Wspomniany Piotr Łobodziński ma na swoim koncie zarówno biegi górskie, biegi po schodach, jak i zwyczajne piątki, czy dziesiątki, a na nich rekordy życiowe. Schody mogą okazać się doskonałą metodą treningową i urozmaiceniem dla każdego, kto stwierdzi, że za łatwo przychodzi mu osiąganie kolejnych założeń treningowych w przeciętnych warunkach.
Bieganie po schodach wzmocni stabilizację
Schody mogą być na co dzień wykorzystywane jako metoda treningowa. Wspinanie się na kolejne piętra wzmocni przede wszystkim stabilizację miednicy, kolan i stawów skokowych. Nie bez znaczenia pozostanie także dla rozwoju mięśni czworogłowych uda, łydek, a także pośladków. Nietrudno domyślić się, że taki wysiłek będzie korzystnie wpływał na zwiększenie maksymalnego poboru tlenu przez mięśnie, co w trakcie startów okaże się niezwykle przydatne. Bieganie po schodach jest doskonałym narzędziem do trenowania siły statycznej i dynamicznej, a ilość przebytych stopni będzie doskonałym wyznacznikiem obecnej kondycji mięśni i sprawdzianem dla wydolności.
Zanim jednak włączymy bieg po schodach do naszego treningu, warto opanować do perfekcji wypady i przysiady. To na zbliżonym ruchu będą oparte te wykonywane na schodach. Pamiętajmy, by podczas biegania nie patrzeć na stopy, co determinuje niepożądane garbienie się. Na samym początku warto też zadbać o to, by kolana nie szły do wewnątrz, bo jest to ruch znacznie obciążający więzadła.
Biegaj po schodach by zgubić tłuszcz!
Nie bez przyczyny mówi się, że osoby pokonujące dużą ilość schodów w drodze do mieszkania, czy pracy, wyglądają lepiej. W związku z zupełnie innym rodzajem wysiłku, a także znacznym podniesieniem tętna i aktywacją większej ilości mięśni (przede wszystkim zwiększenie ich dynamicznego wykorzystania), korzystnie wpłynie na spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście, bieganie po schodach nie jest doskonałą metodą dla osób z dużą nadwagą, ale w przypadku konieczności zgubienia kilku kilogramów, może okazać się ciekawą alternatywą choćby dla interwałów.
pozdrawiamy
zespół: trenujbieganie.pl