Jak ubrać się na bieg terenowy typu Runmageddon?

Biegi terenowe systematycznie stają się coraz bardziej popularne. Biorą w nich udział biegacze, miłośnicy crossfitu, a także cała masa osób, dla których start jest pierwszą formą aktywności wykraczającej poza poziom rekreacyjny. Runmageddon, Spartan Race, czy każdy inny bieg należący do tej rodziny to nie tylko wyzwanie dla Ciebie i Twojego ciała, ale także garderoby. Jak ubrać się na bieg terenowy i móc biec dalej, nawet z błotem na sobie?!

bieg terenowy

ABC ubioru na bieg terenowy

Komponując swój strój weź pod uwagę warunki pogodowe (zimą może okazać się, że odzież termo aktywna nada się doskonale). Początkujący biegacze, a także debiutanci powinni jednak kierować swoją uwagę na edycje letnie, gdzie łatwiej będzie skomponować wygodny strój.

Ubierając się, pamiętaj że nie idziesz na przebieżkę, a na bieg z przeszkodami!
– nie przesadzaj z ubieraniem się na cebulkę
– wszystkie ubrania powinny przylegać do ciała, by nie zahaczać się o poszczególne przeszkody
unikaj ulubionych, bawełnianych ubrań! Na trasę nadają się jedynie te, które zostały wykonane z materiału, który chłonie wodę w najmniejszej z możliwych ilości, jest elastyczny, często określany jako techniczny
– warto wybrać koszulkę i spodnie z długim rękawem, by uniknąć nieprzyjemnych otarć na kolanach i łokciach
– postaw na dobre skarpetki do biegania – tak by nie chłonęły wody jak gąbką, uniemożliwiając Ci dalszy bieg
– włóż buty, które będą zabezpieczać stopę
– zabierz ze sobą rękawiczki – najlepiej takie z chropowatą gumą. Pokonywanie przeszkód stanie się łatwiejsze, a chwyt pewniejszy
– bandamka przyda się do okrycia głowy latem bądź osłony przed wiatrem w mniej sprzyjających warunkach

bieg terenowy

Buty na Runmageddon

Wybór butów na bieg terenowy nie należy do najłatwiejszych. Wszystko będzie zależało tak naprawdę od stopnia trudności, na jaki się zdecydowaliśmy. Debiut pada zazwyczaj na najprostszą z formuł, czyli rekrut. Już na początku można powiedzieć, że w przypadku pierwszego biegu terenowego w życiu, nie warto wydawać ogromnych sum pieniędzy na buty przeznaczone właśnie do tego sportu. Nie wiemy jeszcze, czy ta forma aktywności przypadnie nam do gustu, czy aby na pewno jest dla nas. Zdecydowana większość nie chce ryzykować też uszkodzenia swoich ulubionych butów biegowych. Pojawia się problem, który możemy rozwiązać na kilka sposobów, ale już na wstępie zapomnij o wzięciu trampków na tego typu bieg – to zupełnie bez sensu.

1) Weź swoje stare buty do biegania – ważne by wciąż dobrze trzymały stopę, a ich cholewka nie była poprzecierana, bo ułatwi to dostęp wody

2) Zdecyduj się na zakup butów biegowych w niskiej cenie. Tu wiele osób poleca obuwie z Lidla. Jest lekkie, szybko wysycha, dość wytrzymałe, w większości przypadków przechodzi próbę kilkukrotnego prania, co będzie dobrą wiadomością w przypadku częstszych biegów, nie jest drogie, a trzyma stopę.

Zakupimy je w cenie około 70 złotych, warto jednak szukać promocji w gazetkach dostępnych przez Internet https://www.qpony.pl/lidl i w razie pojawienia się okazji zakupić parę, by nie martwić się butami przed planowanym za kilka miesięcy biegiem. W czasie przeglądania może uda nam się zakupić też inne elementy garderoby.
3) Zdecyduj się na bieg w butach, w których biegasz na co dzień. Warunkiem jest to, by były już kilkakrotnie prane i przetrwały przygodę w pralce. Po Runmageddonie pranie butów jest nieuniknione.

bieg terenowy

Niezależnie od tego, który z wariantów wybierzesz, pamiętaj że buty muszą:

– być lekkie
– stworzone z materiałów syntetycznych by chłonęły jak najmniej wody
– możliwie jak najszybciej wysychać (trudno będzie biec, gdy stopy chlupoczą w butach, a my zatrzymujemy się co chwilę by pozbyć się z nich płynu)
– być przeznaczone do biegania
– mieć jak największy bieżnik i nieprzetartą cholewkę
– stabilna podeszwa jest bardzo ważna – buty typu Free run nie sprawdzą się na przeszkodach

Kiedy chcesz startować w biegu terenowym musisz wziąć pod uwagę, że zmierzysz się z błotem, wodą i drewnem. Twój strój nie może uniemożliwiać Ci swobodnego poruszania się w takich warunkach i utrudnić przebiegnięcia trasy przez nabieranie wody. Wiele osób decyduje się na zakup stroju dedykowanego przez Runmageddon, z ich logo. Jest to doskonały pomysł, bowiem mamy pewność, że materiał koszulki nie wchłonie wody, będzie przylegał do ciała, a ponadto w naszej szafie znajdzie się pamiątka po przebytej trasie!

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *