Basen – dla biegaczy i nie tylko

Na basenie każdy znajdzie aktywność dla siebie. W tym artykule: dlaczego sport na basenie jest bezpieczny i jakie formy aktywności oferuje. Zobaczcie, że idąc na basen możecie się spodziewać dużo więcej niż tylko pływania.

basen

Czy wiesz, że podczas ćwiczeń na basenie ryzyko kontuzji jest minimalne?

Ta forma aktywności należy do jednej z najbardziej bezpiecznych i jest rekomendowana każdemu – kobietom w ciąży, osobom starszym, sportowcom dbającym o formę, czy też chętnym na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Bezpieczeństwo wynika z odciążenia stawów w wyniku działania wyporności wody. Ciało zanurzone w wodzie staje się pozornie lżejsze, a mięśnie się rozluźniają.

basen

Poznaj możliwości basenowych aktywności!

Aqua jogging – dobry na rehabilitację:

basen

Powrót do tradycyjnego treningu po kontuzji to trudne zadanie. Nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację, zaś regularne ćwiczenia okazują się nie lada wyzwaniem. Z myślą o biegaczach, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą podjąć treningu na lądzie powstał aqua jogging. Okazuje się, że taka aktywność oszczędza nasze kolana, nie obciąża kręgosłupa, stóp czy ścięgna Achillesa – czyli pozwala na zachowanie formy!

Aqua jogging przynosi wiele korzyści dla organizmu, w tym:

– mniejsze obciążenie stawów w porównaniu z tradycyjnym treningiem

– napędzenie mięśni do intensywniejszej pracy

– spadek ryzyka kontuzji

– lepszą adaptację początkujących zawodników do tradycyjnego biegu

– zmniejszenie stresu kostno – stawowego

– daje możliwość treningu o każdej porze roku

– alternatywny trening podczas kontuzji

Aqua jogging występuje w dwóch odmianach – biegu w głębokiej wodzie (deep-water running) oraz płytkiej (shallow-water running), w której ćwiczący ma kontakt z podłożem. Trening wymaga od sportowca założenia specjalnego pasa z obciążeniem, pozwalającego mu utrzymać się nad powierzchnią wody i zachować odpowiednią technikę. Niektórzy używają dedykowanych ku temu butów, zwiększających przyczepność.

Aqua aerobic:

basen

Połączenie gimnastyki korekcyjnej, aerobiku tradycyjnego i elementów pływania – czyli aqua aerobik to trening rekomendowany każdemu. Na zajęcia chętnie zapisują się panie ceniące szczupłą sylwetkę, dzieci, a także starsze pokolenie. Od zajęć nie stronią także kobiety w ciąży oraz osoby po doznanych wcześniej kontuzjach.

Aqua aerobik to korzyści na wielu płaszczyznach:

– stanowi doskonałą formę rehabilitacji po kontuzjach

– poprawia funkcjonalności układu krwionośnego i oddechowego

– pozwala na zachowanie gibkości i wysmuklenie sylwetki

– redukuje tkankę tłuszczową z równoczesnym rozwojem mięśni

– likwiduje niechciany cellulit

– wspomaga utratę wagi

Czy wiesz, że ćwiczenia w wodzie pozwalają spalić podczas godziny nawet 600 kcal? To oznacza, że aqua aerobik należy do dyscyplin, które najszybciej kształtują sylwetkę. Nasze ciało w wodzie jest lżejsze, dlatego ćwiczenia nie przysparzają trudności, a nadal efektywność treningu jest na wysokim poziomie. Przyjemnie i pożytecznie!

Aqua spinning:

basen

Obecnie dostosowanie stacjonarnego roweru do pracy w wodzie, nie stanowi większego wyzwania. Dlatego wszyscy, którzy szukają nowości powinni się zainteresować aqua spinningiem. Zaletą tych ćwiczeń jest brak rywalizacji i praca we własnym tempie. Nie ma również trudnej choreografii. Największym motywatorem do pracy jest muzyka, która samoistnie podkręca tempo ćwiczeń.

Aqua spinning niesie na sobą następujące korzyści:

– skuteczna walka z cellulitem i dodatkowymi kilogramami

– poprawa kondycji i wytrzymałości organizmu

– doskonały trening dla osób, borykającymi się z osteoporozą, dolegliwościami sercowo – naczyniowymi, oddechowymi bądź mają problemy z kręgosłupem

– poprawa krążenia

– wzmocnienie mięśni

– poprawa samopoczucia

Na uwagę zasługuje również hydrofit, czyli dyscyplina rodem z Brazylii. Ćwiczenia realizowane są na wodnych rowerach (water bike), które nie posiadają siodełka. Tutaj istnieje możliwość modyfikacji obciążeń. Hydrofit sprawdza się podczas treningów wytrzymałościowych, ćwiczeniach rekreacyjnych oraz rehabilitacyjnych.

źródło: http://blog.lepszytrener.pl/

Pozdrawiam

trenujbieganie.pl

 

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *