Biegacze wegetarianie na start! Czy roślinożerca umrze na maratonie?!

Nie sposób ukryć, że biegacze wegetarianie i weganie istnieją. Jednakże obiegowa opinia i szereg stereotypów spycha ich gdzieś na koniec stawki, gdzie resztkami sił biją się z mięsożercami, by odpaść na połowie dystansu. Tymczasem wiele czołowych zawodników, w tym ultramaratończyków, od dawna nie jada mięsa i stawia przede wszystkim na pokarm roślinny. Jak to więc z tymi biegającymi weganami i wegetarianami bywa?

biegacze wegetarianie

Biegacze wegetarianie i roślinożerność w sporcie

Popularność wegetarianizmu i weganizmu wzrasta, toteż nie ma się czemu dziwić, że mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego porzucają też sportowcy oraz osoby, które dopiero zaczną swoją przygodę z większą aktywnością. Oczywiście, wykluczanie jakichkolwiek produktów z diety będzie wiązało się z ryzykiem powstawania niedoborów, ale nikt nie powiedział, że mięsożerca je w sposób poprawny. Wielu z nas nie zapewnia swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych do jego działania substancji.
I tak – raz na zawsze – należy uświadomić sobie, że osoby, które nie jedzą mięsa mogą uprawiać sport na najwyższym szczeblu. Kluczem do sukcesu będzie tutaj zbilansowana dieta i suplementacja. Za weganizm z pewnością nie warto zabierać się bez zaawansowanej wiedzy na temat odżywiania i funkcjonowania organizmu. W przeciwnym razie, zmiany w żywieniu połączone z wysiłkiem, z pewnością nie skończą się dla nas różowo.

A osoby, których nie przekonuje nasza wersja powinny spojrzeć na Scotta Jurka – ultramaratończyka ze świetnymi wynikami, który został roślinożercą z uwagi na własne zdrowie!

biegacze wegetarianie

Dlaczego to wszystko działa?

Każdy z nas z pewnością zwróci uwagę na to, że dieta pozbawiona mięsa z pewnością będzie charakteryzowała się zmniejszoną dostępnością do białek. Tymczasem wszystko zależne jest od tego co jemy. Wegetarianie korzystający z dobrodziejstw nabiału bez problemu radzą sobie z uzupełnianiem białka dla swojego ciała. Sprawa będzie nieco bardziej utrudniona w przypadku diety wegańskiej, gdzie pozostaje nam czerpanie wszystkich składników odżywczych z roślin. Ale i tu możemy sobie poradzić!
Zauważmy, że aminokwasy endogenne, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a przy tym musi syntezować je samodzielnie, znajdziemy właśnie w roślinach. W końcu niejeden mięsożerca włącza do jadłospisu soję, warzywa strączkowe i inne źródła białek, by uzupełnić niedobory.

Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest fakt że to nie białka są źródłem energii niezbędnej do biegania. Kluczową rolę odegrają tu węglowodany, a następnie tłuszcz, będące podstawowym źródłem naszego paliwa. W samym bieganiu nie należałoby się dopatrywać szerokiego udziału białka. Będą one niezwykle pomocne w przypadku rozbudowy, regeneracji i utrzymania mięśni w dobrej kondycji, toteż warto by każdy biegający wegetarianin pamiętał o ich uzupełnieniu.
A gdy pojawi się problem polegający na zbyt dużej porcji warzyw, jaką należałoby zjeść – zawsze możemy postawić na białkową odżywkę pochodzenia roślinnego!

biegacze wegetarianie

Czy roślinożerność jest przepisem na sukces biegowy?

Absolutnie nie. Roślinożercy wciąż stanowią jedynie część osób żyjących bardzo aktywnie, jednakże porzucenie spożywania mięsa nie wyklucza z wyczynowego uprawiania sportu. Biegacze wegetarianie zostają nimi zazwyczaj z uwagi na własne zdrowie. Wprowadzenie głównie pokarmów roślinnych pomaga zrzucić zbędne kilogramy, dostarcza ogromnych ilości witamin i minerałów. Do tego zaserwuje nam błonnik i ogromną ilość chroniących tkanki przeciwutleniaczy.
Dodatkowo, jeśli porzucimy kwestie ideologiczne i przyjrzymy się jakości serwowanego nam mięsa – czasem naprawdę warto odpuścić tę pierś z kurczaka, czy schabowego. Jak wiemy – mięso samo w sobie jest bardzo cenne, ale dodawane do niego związki chemiczne już nie. Zwłaszcza gdy poddamy je obróbce termicznej.

Więc co z tym wegetarianizmem i weganizmem wśród biegaczy? Jeśli chcesz – zbilansuj swoją dietę! Jeśli nie – wprowadź do niej większe ilości warzyw, a na pewno poczujesz różnicę. Zapewniamy korzyści od poprawy samopoczucia, aż po uzyskanie lekkości, a być może nawet i własnych rekordów.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *