Kiedy zobaczę efekty biegania? Czyli o pytaniu, które pojawia się tak często, jak żadne inne, bowiem wielu jeszcze zanim rozpocznie treningi musi skalkulować ich opłacalność względem utraty wagi. Nie ma co ukrywać, że nie dla wszystkich bieganie od razu stało się pasją. W większości przypadków przyszło wraz z wizją odchudzania, u wielu zostało na zawsze w formie rozrywki.
Kiedy zobaczę efekty biegania?
Oczekiwane są konkretne liczby więc będą liczby!
-> pierwsze efekty możesz zobaczyć już po jednym treningu (ale nie będą to szybujące w dół cyferki na wadze, a zakwasy i prawdopodobnie satysfakcja)
-> później możesz odnotować poprawę samopoczucia i ogólnej kondycji organizmu. Więcej energii w ciągu dnia jest dodatkowym atutem
-> spalenie jednego kilograma tłuszczu to pozbycie się około 7000 kalorii, co w bardzo przybliżonym przełożeniu daje jakieś 140 przebiegniętych kilometrów
Ostatnia pozycja wzbudzi z pewnością najwięcej emocji, ale nie należy się kierować tylko nią. W końcu każdy z nas ma inną budowę ciała, waży mniej lub więcej, ma taki, a nie inny metabolizm. W znacznej części efekty odchudzania przez bieganie widać już po jakichś 2 tygodniach, gdzie oprócz przebieżek dbamy również o to, co jemy. Przybliżone wyliczenie nie powinno być wskaźnikiem, a ciekawostką. Chudniemy szybciej niż czas, w jakim zrobimy 140 km 🙂
Nie należy uznawać, że zjedzenie drastycznie zmniejszonej ilości kalorii w połączeniu z ciężkim treningiem pomoże nam schudnąć. Wręcz przeciwnie. Zachwiejemy równowagą organizmu, a on odpłaci się nam problemami, często też tyciem i ogromnym efektem jo-jo.
Od czego zależy chudnięcie podczas biegania?
Przede wszystkim od tego, jak zachowuje się nasz organizm. Na to będzie składał się z pewnością staż treningowy. Osoby, które nigdy nie biegały i właśnie rozpoczęły zmianę swojego trybu życia mogą liczyć na szybsze rezultaty. Dodatkowo, istotną rolę stanowi też dieta. Ta powinna wskazywać na ujemny dzienny bilans kaloryczny. Jemy około 300 kcal mniej dziennie niż potrzebujemy. W konstruowaniu jadłospisu należy zwrócić uwagę na zdrowe i pełnowartościowe produkty, a także na fakt, że bieganie powoduje spalenie kalorii, które trzeba uzupełnić.
Odchudzanie przez bieganie, czyli temat zawsze świeży!
Jak biegać żeby schudnąć?
Najlepiej spisują się tutaj biegi interwałowe, które podkręcają metabolizm i korzystnie wpływają na spalanie tłuszczu przy jednoczesnym budowaniu tkanki mięśniowej.
Dodatkowo nie możemy zapominać o uzupełnieniu glikogenu mięśniowego po treningu, toteż zjedzenie posiłku potreningowego jest kluczowe.
Długoterminowe skutki biegania
- utrata zbędnych kilogramów
- poprawa kondycji, samopoczucia, pamięci, koncentracji i odporności
- obniżenie ciśnienia krwi
- zapobieganie chorobom serca
- obniżenie tętna spoczynkowego
- zmniejszenie ilości „złego cholesterolu”
- wzmocnienie mięśni, kości i stawów, zapobieganie osteoporozie
pozdrawiamy
zespół: trenujbieganie.pl