Bieganie z pronacją

Bieganie z pronacją nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem. W końcu o rodzajach stóp wiemy naprawdę wiele, a poszczególni biegacze radzą sobie z problemami swojej anatomii. Czy pronacja jest ograniczeniem? Jakie buty stosować przy bieganiu z pronacją? Dowiedz się, co mówią o tym badania i sami biegacze.

  bieganie z pronacją

Czym jest pronacja?

Pronacja jest sytuacją, w której nasza stopa nienaturalnie wygina się do wewnątrz. Każdy z pewnością zaobserwował, że prawidłowy odcisk stopy ma w sobie pewnego rodzaju zatoczkę widoczną od wewnętrzne strony stopy. Jeśli jesteś pronatorem – z pewnością ta luka jest zmniejszona bądź nie ma jej w ogóle.

Bieganie z pronacją, a dobór obuwia

W sklepach biegowych możemy zobaczyć rozdzielenie obuwia na neutralne – przeznaczone dla osób o prawidłowej budowie stopy, dla supinatorów i pronatorów.
Każdy z powyższych przykładów (oprócz neutralnego) ma w sobie dodatkowe systemy mające na celu ustawić stopę w prawidłowym położeniu i pomóc w prawidłowym przetoczeniu stopy podczas kroku biegowego. Jak nietrudno się domyślić, obuwie dla osób z nadmierną pronacją, charakteryzuje się dodatkowym wsparciem dla stopy w miejscu, w którym powinien wystąpić wspomniany łuk. Usztywnienie pozwala na oparcie stopy, która nie będzie uciekała do wewnątrz, mogąc powodować różne kontuzje.

Prawdą jest, że jedni uważają, że dobór obuwia i wsparcie stopy jest konieczne, a inni wręcz od niego stronią. Badania i publikacje są sprzeczne, bowiem w ostatnim czasie postawiono tezę, że żadne ze stosowanych butów nie zmniejszają ryzyka powstania kontuzji, nie poprawiają komfortu biegu, ani nie robią niczego, co mogłoby się przyczynić do poprawy naszej sytuacji w trasie.

Co robić? W moim odczuciu, jeśli pronacja nie jest duża, nie ma co się przejmować specjalistycznym obuwiem ze zmyślnymi systemami amortyzacji i wspomagania. Warto postawić na te neutralne oraz spróbować wzmocnić mięśnie stopy, co możemy uczynić biegając na krótkich dystansach w obuwiu do biegania naturalnego, o którym pisaliśmy tutaj: http://www.trenujbieganie.pl/nike-free-run-buty-testowala-kinga/ Kolejnym rozwiązaniem, które możemy rozważyć jest kupno specjalistycznych wkładek.

Jeśli dolegliwość jest poważna, a stopa naprawdę ucieka do środka i przeszkadza to w bieganiu, przed pójściem do sklepu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą i wykonać badanie, które wykaże, w których częściach stopa odczuwa największy nacisk. 

bieganie z pronacją1

Pronator biega inaczej

Z jednej strony bieganie z pronacją jest inne, z drugiej takie samo. Różnice w przetaczaniu stopy, o ile wada jest niewielka, zostają w pewien sposób zaakceptowane przez organizm i dla niego naturalne. Nie możemy powiedzieć, że najmniejsze odchylenie od normy powoduje dyskomfort, kontuzje i ogólne to rozbicie, którym starszą nas producenci drogich butów. Tak nie jest. W przeciwnym razie wielu biegaczy leżałoby już na oddziałach po naprawie zniszczonych stawów, a nie planowało kolejne przebieżki.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *