Jakie buty do biegania kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jakie buty do biegania kupić? Na co zwrócić uwagę przy pierwszych zakupach? Czy podłoże oraz długość pokonywanej trasy ma znaczenie? Każde z tych pytań przewija się przez wyszukiwarkę i głowy początkujących biegaczy nie raz. Na każde postaramy się znaleźć odpowiedź!

jakie buty do biegania

Jakie buty do biegania?

Przede wszystkim wygodne. Kupując jakiekolwiek obuwie biegowe musimy porzucić wszelkiego typu pomysły zbliżone do „rozbije się”, „wezmę mniejszy rozmiar, bo mojego nie ma”. Dobierając buty do biegania musimy wziąć pod uwagę fakt, że stopa po długim wysiłku nieco spuchnie i się zwiększy. Niezwykle ważnym elementem jest więc pozostawienie niewielkiego luzu w palcach, byśmy mieli komfort biegu przez cały czas, w jaki przebędziemy wyznaczoną trasę. Nie kupujemy butów rozmiar mniejszych, ściśle dopasowanych. Żadne z butów biegowych, produkowanych z syntetycznego tworzywa nie rozbiją się, jak buty skórzane. Kolejnym równie ważnym elementem jest to, by but przylegał do podbicia, ale nie obcierał go i nie uciskał. Wybieramy buty do biegania, które dobrze leżą na stopie, a ta się w nich nie przesuwa. W końcu mamy biegać, a nie ślizgać się w zakupionym modelu.

jakie buty do biegania

Jakie buty do biegania – neutralne, dla pronatorów i supinatorów

Zdań jest tyle, co ludzi. My preferujemy bieganie w obuwiu neutralnym niezależnie od tego, z jakimi stopami mamy do czynienia. Dlaczego? Każda stopa jest inna, a poszczególne modele wykonywane są na jedno kopyto. Żadna z naszych stóp nie będzie miała maksymalnego komfortu, bo poszczególne elementy buta nie zostaną wykonane specjalnie dla niej. O bieganiu z pronacją już pisaliśmy. Z pewnością, gdy problem nie jest bardzo duży, warto skierować swoją uwagę na obuwie minimalistyczne, które pozwoli nam wypracować dobrą technikę biegu.

jakie buty do biegania

Czy dystans ma wpływ na to, jakie buty do biegania wybierzemy?

Oczywiście! Jeśli Twoim standardowym dystansem jest ten w okolicy 8 km, możesz pobiegać sobie w obuwiu minimalistycznym. Jeśli szukasz buta na długie rozbiegania, lepiej postawić na coś, co zapewni Ci zwiększoną stabilizację i amortyzację. I nie względu na wyższość takiego obuwia, a częstotliwość biegania, co przekłada się na eksploatację stawów, mięśni i ścięgnien.

jakie buty do biegania

Jakie buty do biegania w terenie?

Wybierając buty do biegania w terenie, powinniśmy skierować się do zupełnie innych modeli niż ma to miejsce w przypadku biegania po asfalcie. Jeśli większość Twoich tras przebiega przez miejsca trawiaste, gdzie amortyzacja sama w sobie jest większa – możesz wybrać obuwie, które nie będzie w zwiększonym stopniu chroniło Twojej stopy. Kierować będziemy się też aspektami bardzo praktycznymi jak np. czy bieżnik jest skonstruowany w sposób, który zapobiega nabijaniu się błota w podeszwę oraz, czy podeszwa jest na tyle wytrzymała, by kamienie nie zaczęły wbijać się w nasze stopy. W przypadku przeprowadzania treningów wyłącznie na asfalcie, warto mieć w swojej szafie coś z amortyzacją.

jakie buty do biegania

Dlaczego obuwie minimalistyczne jest dobre?

Bo wymusza na nas pracę stopy w odpowiednim położeniu. Brak wspomagania powoduje unikanie błędów – w przeciwnym razie biegowi będzie towarzyszył dyskomfort. Kupując wypasione buty z amortyzacją, stabilizacją, wszelkiego rodzaju wspomaganiem i innymi udziwnieniami – unikasz dyskomfortu, ale nie oznacza to, że biegasz poprawnie, ani że skutki niepoprawnej sylwetki podczas błędu nie pokażą się za jakiś czas w postaci kontuzji. Buty minimalistyczne są doskonałym narzędziem do szkolenia własnej techniki, jednak bardzo ważnym elementem jest to, by nie używać ich za każdym razem, na każdym (także długim) dystansie.

jakie buty do biegania

Gdzie kupić buty do biegania?

Najlepiej w sklepie, który takie oferuje. Z pewnością nie warto zamawiać ich przez portale aukcyjne, gdzie spotykamy równie wiele podrób, co oryginałów, a kilkanaście złotych różnicy nie jest warte podejmowania ryzyka. Polujmy na okazje, ale szukajmy modelu stworzonego specjalnie dla nas. Zamawianie przez internet jest rozsądnym pomysłem tylko wtedy, gdy udało nam się wcześniej przymierzyć model – i tak też wielu z nas robi. Sklepy i hurtownie obuwia biegowego, oferują przystępne ceny, a klient ma pewność, że towar jest oryginalny. Poszukiwania promocji i okazji możemy rozpocząć od porównywarek cen, ulubionego sklepu biegowego jak ten: http://hurtowniasportowa.net/produkty/buty/bieganie albo przejścia się po sklepach stacjonarnych. Warto wybrać kilka modeli, które odpowiadają naszym stopom i to ich poszukiwać. 

Pamiętajcie, że stopa powinna przetaczać się bez trudności, buty nie mogą obcierać, a stopa w nich stawiana powinna lądować pewnie.

Pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *