Jak się ubrać na zimowe bieganie?

Ubranie biegacza zimą, nie jest rzeczą oczywistą. Gdy na zewnątrz mróz, a Ty decydujesz się wyjść na trening, jesteś już w połowie drogi do osiągnięcia sukcesu! Ale jak się ubrać na zimowe bieganie tak, by przebieżka nie zmroziła wszystkich części ciała, nie spowodowała trwającego tydzień przeziębienia, tak by biegało się przyjemnie? Przyjemnie, bo zimą biega się naprawdę dobrze!

Ubranie na zimowe bieganie, czyli preferujemy cienkie rzeczy

Wbrew pozorom ubranie na zimowe bieganie nie jest takie proste. Rozsądek nakazuje nam zabrać ciepłe spodnie, czapkę, rękawiczki, koszulkę, bluzkę, bluzę, kurtkę, kożuch, dwa koce, kołdrę… no bo jak to w taki ziąb bez ciepłych ciuchów?

Po pierwsze, gdy wybierasz się biegać – weź pod uwagę, że zaraz się rozgrzejesz, Twoje ciało zacznie się pocić, a Ty się zgrzejesz. Kompletując więc ubrania przed wyjściem wybieraj rozsądnie! Najlepszym z możliwych rozwiązań jest ubranie „na cebulkę”, ale bez przesady. Przy lekkim mrozie doskonale sprawdza się koszulka odprowadzająca wodę (najlepiej termoaktywna z długim rękawem) oraz zwyczajna, jesienna kurtka do biegania, która nie przepuszcza deszczu, wiatru. Połączenie zapewni optymalną temperaturę, a oddychające materiały sprawią, że pot nie będzie lał się po naszych plecach.

Z własnego doświadczenia wiemy, że bawełniana koszulka, bluza i kurtka nie są najlepszym rozwiązaniem. Choć w początkowych minutach jest ciepło i wygodnie, po chwili jest za gorąco, robi się duszno, nieprzyjemnie, a organizm odwdzięcza nam się chorobą.

Jak się ubrać na zimowe bieganie? – czy wystarczy dobra termoregulacja?

Choć mama od najmłodszych lat wmawia nam, że najwięcej ciepła ucieka głową, nie jest to prawda. Najwięcej ciepła tracimy częścią ciała, która jest najbardziej narażona na mróz, toteż w przypadku biegaczy są to dłonie i głowa. W trakcie zimowego biegania powinniśmy o nie szczególnie zadbać. Wybierając się na trening koniecznie załóż cienką, niezbyt grubą, oddychającą czapkę i osłoń szyję (możesz wykorzystać chustę bądź dopiąć zamek kurtki do samego końca). Kolejną kwestią są rękawiczki. Dobrze mieć profesjonalne, do biegania, ale jeśli założysz swoje ciepłe, ale NIE wełniane, będzie z pewnością lepiej niż bez nich. Określenie profesjonalne rękawiczki tyczy się tu przede wszystkim materiału, który winien nie przepuszczać podmuchów wiatru i umiarkowanie ogrzewać ręce, nie ograniczając naszych ruchów.

Co z butami podczas biegania zimą?

To, że warto mieć kilka par butów do biegania, wie już każdy biegacz. Jeśli postanowiłeś biegać zimą, postaraj się wybrać parę, która w czasie letniego sezonu odznaczała się najmniejszym stopniem przepuszczania wody, wilgoci, podczas biegania po rosie nie sprawiała problemów. Doskonale spisują się buty z membraną, ta bowiem gwarantuje suchą stopę przez cały czas trwania treningu. Jeśli jednak nie dysponujesz takimi – załóż skarpetę biegową, która lepiej radzi sobie z ewentualną wilgocią, która dostanie się do buta.

Warto zaznaczyć, że obuwie biegowe powinno być dobrane do planowanej trasy. Jeśli nie posiadasz butów z kolcami – lepiej odpuść sobie trening w lesie w zimowy dzień. Przeliczy zamiary na możliwości. W butach na lato będzie biegało się ciężko zimą. O ile stopa rozgrzeje się w trakcie treningu, problem może stanowić rozpuszczający się śnieg. Ale jeszcze nic straconego – zawsze możesz skrócić trening, jeśli poczujesz wilgoć.

Rozgrzewka biegacza na zimę

Tym razem lepiej rozgrzewać się w domu, gdy jest jeszcze ciepło i wykonać kilka dynamicznych ruchów rozciągających jeszcze przed wystartowaniem. Przeprowadzenie całości rozgrzewki na wolnym powietrzu może nie być najlepszym pomysłem, głównie z uwagi na fakt, że mięśnie i stawy, które zostaną zmrożone, nie będą skłonne do rozciągania, a nieodpowiednia rozgrzewka przy niskich temperaturach będzie wzmagała ryzyko kontuzji.

Ubrać na zimowe bieganie może się każdy, wystarczy zdrowy rozsądek, tradycyjna szafa i zastosowanie wskazówek, które da Ci organizm!

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *