Jak zacząć biegać długie dystanse?

Biegać długie dystanse każdy może, jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej! Ale najpierw trzeba się do tego w ogóle zabrać. W niektórych przypadkach będzie to metoda prób i błędów, inni postawią na sprawdzony przez rzesze biegaczy plan treningowy, a inni skłonni będą uznać, że na pewno się nie da.

biegac dlugie dystanse

Tymczasem nie od razu Kraków zbudowano! Pamiętasz, jak przebiegnięcie kilometra budziło strach? Pamiętasz, jak każdy kolejny krok po przekroczeniu pięciuset metrów kosztował tyle siły i woli, co nic innego? Pamiętasz początki? Żeby biegać długie dystanse, trzeba w ogóle dowiedzieć się jak zacząć biegać!

Jak biegać długie dystanse?

Przede wszystkim z umiarem. O zbyt intensywnych przygotowaniach, które nie są dostosowane do możliwości organizmu pisaliśmy już wielokrotnie. W skrócie – nie próbuj ścigać się z wcześniejszymi założeniami. To, że zdaje Ci się, że możesz więcej, nie znaczy, że tak jest. A nawet jeśli uda Ci się osiągnąć cel w połowie czasu, jaki miałeś na to poświęcić, kontuzja jaką odwdzięczy Ci się ciało jest bardzo możliwa. 

biegac dlugie dystanse

Kolejną kwestią jest wsparcie osoby, która taką trasę ma już za sobą. Nie ma co ukrywać, że każdy przeżywa kryzysy, kiedy nie chce już dalej brnąć w swoje plany. To biegacz z boku pozwoli utrzymać Ci tempo, to on poświęci swój wynik, by triumfować wspólny sukces, który jest przede wszystkim Twoim kamieniem milowym. 

Podczas samego biegania na długich dystansach niezwykle ważne jest nawodnienie organizmu, który systematycznie traci ogromne ilości płynów i minerałów, a także uzupełnianie energii. Oprócz posiłku przed startem (ten nie powinien się różnić od tego, co jemy zazwyczaj; nie może być także zbyt obfity bądź zjedzony w niewielkim odstępie od rozpoczęcia biegu) musimy wziąć pod uwagę spadki energii na trasie. Tu przydadzą się żele energetyczne, które warto wykorzystywać zgodnie ze swoim doświadczeniem i tym, czego dotychczas nauczyło nas ciało.

biegac dlugie dystanse

Metoda treningowa na długie dystanse

Prawdą jest, że każdy może mieć własną receptę na sukces. Możesz wypracować własną, i z pewnością tak się stanie. Na początku będzie jednak trzeba zacząć biec długi dystans. Zdecydowana większość z nas, gdy rozpoczyna przygodę z bieganiem nie ma zbyt dużej wydolności płuc. Długie dystanse biegowe nie są więc niczym przyjemnym, bowiem nie dajemy rady z wentylacją.

Możemy korzystać z marszobiegów, gdzie staramy się utrzymywać stałe tempo i przechodzić do szybkiego marszu, gdy nie będziemy dali rady biec więcej.
Dla wielu skuteczniejsze są jednak interwały. Te od początku skupiają się na czasie intensywnego wysiłku trwającego około 1 – 2 minut i następującym po nim odpoczynku w postaci marszu i stopniowego wyciszenia ciała.

biegac dlugie dystanse

Biegać długie dystanse, czy nie biegać?

Wszystko zależne jest od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli sprawa rozchodzi się o zwykłe odchudzanie, z pewnością nie będziesz potrzebował wskazówek jak przebiec maraton. Jeśli jednak zdecydujesz się na podjęcie wyzwania – z pewnością podstawowa wiedza się przyda.
Niezwykle ważnym faktem jest określenie (najlepiej na samym początku) czego tak naprawdę chcemy i czego oczekujemy. Nie każdy będzie dobrze czuł się na długim dystansie i nie każdy musi takie biegać. Tu mogą pojawić się wątpliwości co do określenia „długi”. Niestety definicję musisz stworzyć sam i do niej starać się dopasować nasze rady. W końcu „długi dystans” z pewnością będzie synonimem trasy, z którą masz problem.

A Wy gdzie stawiacie poprzeczkę długiego dystansu? Macie jakieś własne recepty na to, jak zacząć biegać?

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *