Rower w treningu biegacza – cz. 1

Rower w treningu biegacza pojawia się często – raz przypadkowo, raz celowo.Wśród biegaczy znajdziemy równie wielu zwolenników kolarstwa, co wśród kolarzy zwolenników biegania. W końcu aktywności nie powinniśmy dzielić na lepsze i gorsze, a rower z pozoru może wydawać się podobnym narzędziem do budowania formy, co trening biegowy.

rower w treningu biegacza

Pytania, wątpliwości, fakty i mity – to woda na młyn do stworzenia krótkiego cyklu o znaczeniu jazdy na rowerze dla rasowego biegacza, a także tego, który swoją przygodę dopiero rozpoczął.

Rower w treningu biegacza – to samo, co mamy na co dzień?

Na początku warto byłoby wskazać na podobieństwa i różnice. Obie aktywności możemy zaliczyć do dyscyplin ogólnorozwojowych, które trenują naszą wydolność i wytrzymałość. W końcu długa wspinaczka na dwóch kółkach pod stromy podjazd jest równie męcząca, co solidnie wykonany trening biegowy. Jednak podstawową różnicą będzie tutaj praca naszych włókien mięśniowych. W przypadku biegania możemy mówić o ich rozciągnięciu, z kolei rower powoduje systematyczne przykurczanie mięśni. Jest to spowodowane pracą nóg w niepełnym zakresie, a co za tym idzie, powinniśmy się dłuższej i skuteczniej rozciągać, by utrzymać sylwetkę w odpowiedniej kondycji.

bieganie

Zdecydowanym plusem roweru będzie fakt, że podczas jazdy nie obciążamy tak bardzo stawów, jak w przypadku biegania. Z doświadczeń zawodników po rozmaitych zabiegach wynika, że to rower był aktywnością, na jaką zdecydowali się tuż po wyjściu ze szpitala. Rower nie obciąża tak bardzo kolan, jest więc bezpieczniejszym rozwiązaniem nie tylko po przebytym urazie, ale też na co dzień.

W moim odczuciu stanowi świetne uzupełnienie tradycyjnego treningu biegowego, angażując nieco inne partie mięśniowe, pozwalając na zwiększenie ich wytrzymałości i ogólne poprawienie sprawności. Jednak trening kolarski będzie miał dla poszczególnych stylów biegania różne znaczenie, o czym pojawią się informacje w kolejnych artykułach.

triathlon

Najlepszym przykładem łączenia tych dwóch dyscyplin będzie triathlon, w którym zawodnicy potrafią wykorzystać efekty uzyskane podczas trenowania jednej dyscypliny, do poprawienia rezultatów w drugiej 🙂

pozdrawiamy

trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *