Biegacz na rowerze – cz. 3

Biegacz na rowerze pojawia się nad wyraz często stąd kolejna część dotycząca tematu: czy biegacze powinni do swojej aktywności wprowadzić fragmenty kolarskie? Już za moment sprinter i jego kolarskie epizody.

mięsień

Jakie włókna pracują podczas sprintu?

W poprzednim artykule znalazły się informacje o włóknach mięśniowych, które pracują zupełnie inaczej wraz z wykonywaniem różnych od siebie ruchów, czynności, przy użyciu innego sprzętu treningowego. Tym razem moja uwaga skupi się na sprinterach, którzy z pewnością pracują nad budową mięśni, które będą w stanie sprostać wymaganiom krótkiego, lecz warunkującego duży wysiłek, dystansu. Wykorzystują oni włókna szybkokurczliwe (zachęcam do lektury), o zmniejszonej zawartości mioglobiny i jaśniejszym kolorze. Charakteryzują się, możliwością szybkiego i efektywnego kurczenia, dającego prawdziwego kopa. W przeciwieństwie do mięśni czerwonych, zgromadzone są w nich znaczne pokłady glikogenu i mniejsze tlenu. Co za tym idzie szybko się męczą, lecz są wykorzystywane przy intensywnym, dość krótkim wysiłku. Na dystansach są zdecydowanie mniej aktywne niż w przypadku narzucenia sobie wysokiego tempa.

sprint

Biegacz na rowerze, a praca jego mięśni

Jazda na rowerze, w szczególności gdy pokonujemy na nim wiele kilometrów, w terenie górzystym będzie aktywowała nasze włókna czerwone. Choć zdawać by się mogło, że rower będzie doskonałym uzupełnieniem treningu sprintera, to jest wręcz przeciwnie. Z pozoru ogólny rozwój ciała, może przyczynić się do zahamowania postępu, niekorzystnie wpłynąć na działanie aparatu ruchu zawodnika biegającego na krótkich dystansach.

Jeśli zajmujemy się sprintem na poważnie, to nie powinniśmy do planu treningowego wprowadzać roweru, chyba że na nim również będziemy zdolni do sprintu. W przeciwnym razie zaczniemy sobie szkodzić i tracić rezultaty poczynione dzięki systematycznym treningom i siłowni.

biegacz na rowerze

Nie znaczy to, że amatorzy, sympatycy krótszych dystansów powinni rezygnować z kolarstwa – sprawa dotyczy wyłącznie ludzi trenujących „na poważnie”.

Biegacz na rowerze powinien się pojawić, chociażby od czasu do czasu. W szczególności jeśli jest to amator, bowiem wyżej opisane niuanse nie powinny go specjalnie dotyczyć i dotykać swoimi skutkami.

 

Pozdrawiamy

trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *