Sok z buraka – nie dla buraków

Poszukujesz czegoś, co naturalnie wspomoże Twój organizm? Sok z buraka może Ci w tym pomóc! Tak, niepozorny sok z niepozornego buraka ma korzystny wpływ na wydolność organizmu, co zostało udowodnione w szeregu laboratoryjnych badań.

 

Sok z buraka, a to, co w nim znajdziesz

Wszelkie właściwości, jakimi może skusić nas sok z buraka, zawdzięczamy głównie obecności azotanów. W ciele przechodzą one całą masę przemian, których efektem końcowym jest powstanie tlenku azotu. Ten z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, spowodowane rozluźnieniem mięśni gładkich, a co za tym idzie obniża ciśnienie skurczowe krwi.
Jednak to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania burak. Pijąc sok z buraka dostarczamy do organizmu także:

Betainę – aminokwas, który może wpłynąć na poprawę siły mięśniowej. Stosowany jest między innymi w przypadku schorzeń układu krążenia.

Resweratrol – związek, który stymuluje powstawanie mitochondriów, które podczas wysiłku z pewnością nam się przydadzą. Jego znacznie ilości dostarczymy też jedząc winogrona, a konkretnie ich skórkę.

Antyoksydanty – te uchronią nas przed wolnymi rodnikami i pozwolą na zredukowanie niekorzystnych skutków stresu.

 

sok z buraka

Sok buraczany obniży wydatek energetyczny

Doświadczenia przeprowadzane z udziałem osób wykonujących wysiłek o dużej i średniej intensywności pokazały, że spożywanie soku z buraka wpływa nie tylko na obniżenie ciśnienia krwi. Zanotowano także obniżenie wydatku energetycznego, co zostało spowodowane zmniejszonym pochłanianiem tlenu podczas wysiłku i wydłużenie jego wykonywania.

Jak stosować sok z buraków?

Tutaj informacje i doniesienia są sprzeczne. Produkt testowany jest zazwyczaj na kolarzach, jako przedstawicielach grupy, która intensywnie i długo naraża swoje ciało na wzmożony wysiłek, do którego potrzebne są duże ilości tlenu.
Jedne publikacje wskazują, że wypicie około pół litra soku na 2,5h przed startem daje konkretne rezultaty, inne pokazują, że dopiero około sześciodniowa suplementacja daje wymierne efekty.

Być może same badania nie zostały jeszcze dopracowane bądź nie odnaleziono czynnika odpowiedzialnego za efektywność środka. Jedno jest pewne – regularne picie na pewno nam nie zaszkodzi, dostarczając cennych związków, a może wiele pomóc.

 

pozdrawiamy,

zespół trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *