Bieganie, a budowanie mięśni jest dość obszernym tematem, bowiem wszystko zależy od tego jak i ile biegamy. Nie podamy więc jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące wielu pytanie, ale naprowadzimy, pokazując różne strony zagadnienia.
Na początku, warto przypomnieć, że bieganie jest sportem zaliczanym do cardio, polecanym głównie osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Oczywistym jest więc, że trenując dużo będziemy chudnąć. Nie bez powodu maratończycy wyglądają jak poruszające się szkielety, a tłuszczu na nich nie można doświadczyć.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy spoglądamy na sprinterów, którzy wyglądają jakby spędzali połowę swojego życia na siłowni. I tutaj jest klucz do budowania mięśni, co za tym idzie zwiększania masy ciała.
Jak bieganie wpływa na budowanie mięśni?
Odpowiedź jest krótka.
Biegacz długodystansowy nie potrzebuje dużej ilości mięśni szybkokurczliwych, lecz tych wytrzymałych, które występują w ciele w mniejszej ilości, ale pozwalają na dłuższy, intensywny wysiłek. Rozbudowana masa mięśniowa byłaby więc niekorzystna dla samego biegu. W końcu łatwiej jest przebiec maraton mając niską masę ciała.
Same mięśnie podczas tak ogromnego wysiłku spalają ogromne ilości kalorii, których regularne dostarczanie nie jest możliwe i chudniemy. Tajemnica tkwi więc w zróżnicowanej ilości poszczególnych włókien mięśniowych, wykorzystywanych przez odmienne grupy sportowców.
Przyrostu masy mięśniowej przez samo bieganie nie uda nam się odnotować. Nawet jeśli postawimy na sprinty. Zadowalające efekty możemy za to uzyskać przy odpowiedniej diecie, treningu na siłowni i treningu biegowym, o ile ten nie jest nastawiony na niebotyczne dystanse.
Samo przebiegnięcie i przygotowania do maratonu mogą skutkować znaczną utartą wagi, którą będzie trzeba odbudowywać po wykonaniu wyzwania, jak to było w przypadku Kornela.
Nie od dziś wiadomo, że zadowalający przyrost mięśni uzyskujemy dopiero wtedy, gdy systematycznie dajemy nowe wyzwania naszej sylwetce, zwiększamy obciążenie, z którym ćwiczymy i angażujemy większą niż dotychczas część ciała.
Jeśli więc Twoim celem jest zbudowanie mięśni – odpuść bieganie na długich dystansach, a sam trening biegowy potraktuj jako przyjemny dodatek do tego, co robisz na siłowni.
pozdrawiamy,
zespół trenujbieganie.pl