Posiłek po treningu – wiesz już wszystko?

Posiłek po treningu jest dla wielu rzeczą nie do pomyślenia, zwłaszcza, gdy aktywność ukierunkowana jest na zrzucenie wagi. Jedni mówią jeść, inni – absolutnie nie. Jedni podchodzą do tematu profesjonalnie, inni kierują się stereotypami. Mimo różnych poglądów, zdań i rozbudowanych wypowiedzi, wszystko sprowadza się do pytań: zjeść posiłek po treningu? Co powinno się jeść po wysiłku? Czy to kiedy przeprowadzam trening ma wpływ na to co jem? Każdy trening wymaga solidnego posiłku po jego przeprowadzeniu?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej, by raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

posiłek po treningu

Posiłek po treningu – zawsze, czy od święta?

Po treningu powinniśmy uzupełnić zapasy glikogenu, które zostały zużyte i dostarczyć składników, pozwalających na odbudowę włókien mięśniowych, ich rozbudowę, odzyskanie równowagi kwasowo – zasadowej, a także uzupełnić wszelkie witaminy.
Jednak jednym z najczęściej popełnianych błędów, zwłaszcza gdy się odchudzamy, jest stosowanie naprawdę dużych nagród w stosunku do niewielkiego wysiłku, jaki wykonaliśmy. Dwukilometrowa przebieżka, zwłaszcza jeśli została przeprowadzona w niewielkim tempie, nie wymaga od nas uzupełniania składników odżywczych, a zjedzenie obfitej kolacji na poczet naszego zmęczenia odbije się na wzroście masy ciała zamiast pomóc w jej utracie.
Po intensywnym treningu, także wtedy, gdy stosujemy ćwiczenia kilka razy w ciągu dnia, powinniśmy zadbać o to, by dostarczyć organizmowi wszystkiego, co potrzebne.

posiłek po treningu

A więc – jaki posiłek po treningu?

Przyjmuje się, że to co spożyjemy po treningu powinno składać się głównie z białka, jakichś węglowodanów. Zdrowe tłuszcze zawarte w posiłku jedzonym po biegu również nam nie zaszkodzą.
Świetnie sprawdzają się tutaj pozycje typu omlet z dodatkiem warzyw, które uzupełnią witaminy, a także wszelkiego rodzaju chude twarogi w mieszance z orzechami i migdałami. Doskonale sprawdza się też tuńczyk w towarzystwie dodatków skomponowanych wedle własnego podniebienia.
Jeśli chodzi o cukry, jakie zostaną zawarte w posiłku, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak intensywny on był i jak często towarzyszy nam tego typu aktywność.

– produkty o niskim IG polecane są przy słabszych treningach

– produkty o wyższym IG zalecane są osobom trenującym „na poważnie”, nawet kilka razy w ciągu dnia

posiłek po treningu

Pora dnia, a wybrane jedzenie

Częstym pytaniem jest to, czy nasze jedzenie powinno różnić się w zależności od pory dnia. W mojej opinii może, ale nie musi. Jeśli biegamy rano – możemy sięgnąć po większą ilość węglowodanów, chociażby złożonych, bo organizm będzie miał czas i sposobność do zużycia energii. Reszta się nie zmienia, a zasada z białkiem, tłuszczem i węglowodanami pozostaje ta sama.

posiłek po treningu

Jak działa posiłek po treningu?

Wiele osób, zwłaszcza jedząc wieczorem, obawia się o przybranie na wadze. W końcu w końcowej fazie dnia organizm skłonny jest spowalniać metabolizm. Jednak powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że sam ruch powoduje szybszą przemianę materii. Ponadto nasze ciało nastawione jest na odbudowę zużytych zapasów glikogenu w mięśniach, a nie magazynowanie energii w postaci tłuszczu.

Tak więc – posiłek po treningu nam nie zaszkodzi, a pomoże. Jedynym potrzebnym czynnikiem jest tutaj solidnie przeprowadzony trening.

 

Co stanie się bez jedzenia po ćwiczeniu?

Jeśli przeprowadziliśmy porządny trening – nawet nie warto myśleć o opuszczeniu jedzenia. Jeśli nie dostarczymy organizmowi produktów, kontynuowane będą procesy kataboliczne. Możemy zapomnieć o odbudowie i regeneracji, a na dłuższą metę, zamiast budować swoje ciało, będziemy je niszczyć, a rezultaty wcale nie będą się poprawiać mimo naszej pracy.

 posiłek po treningu

W jakim czasie zjeść coś po treningu?

Przyjęło się, że posiłek powinien zostać spożyty do dwóch godzin po powrocie z treningu. To wtedy będzie najlepiej przyswajalny dla naszego ciała. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie posiłku, zawsze możemy sięgnąć po koktajl białkowy z bananem, który będzie tutaj naprawdę dobrą propozycją.

 

pozdrawiamy,

zespół trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *