Posiłek po bieganiu

Posiłek po bieganiu, czyli tak zwana potreningówka jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, podczas którego decydujemy się na trening biegowy. Niejednokrotnie pomijany jest przez żółtodziobów, osoby, których celem jest zrzucenie kilku kilogramów, a nawet bardziej doświadczonych biegaczy, którzy zwyczajnie nie mają ochoty na jedzenie po wysiłku.

posiłek po bieganiu

Dlaczego posiłek po bieganiu jest tak ważny?

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy zrobić jest pominięcie posiłku po treningu biegowym. Od pozostałych dań, jakie spożywamy w ciągu dnia, różni się przede wszystkim tym, że ma bezpośredni wpływ na regenerację eksploatowanych mięśni, uzupełnienie zapasów, jakie zostały zużyte podczas wysiłku, a ponadto warunkuje postępy czynione podczas kolejnych treningów.
Nietrudno się domyślić, że osiąganie kolejnych, wymarzonych rezultatów, bicie rekordów i przekraczanie własnych barier nie będzie możliwe bez odpowiedniej diety. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że głównym źródłem sukcesu jest nie sam trening, a dieta, pozwalająca na odpowiednie przygotowanie ciała do wykonywanych ćwiczeń.

Spożywany po bieganiu pokarm ma za zadanie uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego, jakie zostały zużyte wcześniej, kolejną kwestią, wpływającą na skład naszego posiłku będzie to, jakie rezultaty chcemy uzyskać. Tutaj pojawi się białko, tłuszcze i spożywana przez wielu kreatyna.

posiłek po bieganiu

Co z posiłkiem po bieganiu wieczorem?

Wiele pytań dotyczy tego, czy wieczorne bieganie jest równoznaczne z koniecznością opuszczenia zaplanowanego posiłku. Absolutnie nie. To, że biegamy przed snem, wieczorem, o późnej porze nie oznacza, że mięśnie nie potrzebują regeneracji. Niezależnie od tego, o której decydujesz się na trening – powinieneś pamiętać o uzupełnieniu zapasów w swoim ciele.
W przypadku wieczornego jedzenia, warto pamiętać o tym, by nie przesadzać z węglowodanami, także tymi złożonymi. Nie będzie czasu na to żeby zużyć całość zjedzonego pokarmu, a to, co nie zostanie spożytkowane organizm zmagazynuje. Tak więc wieczorem warto zjeść coś co doraźnie uzupełni cukry, a później postawić na białko wskazane wieczorem.

posiłek po bieganiu

Co dzieje się, gdy pomijasz posiłek po bieganiu?

Pominięcie posiłku po treningu uniemożliwia regenerację organizmu, nie pozwala na dobrą rozbudowę mięśni, a co za tym idzie stanowi o zatrzymaniu naszych postępów w treningach. Nawet najlepiej przeprowadzany trening, ułożony z głową, stosowanie się do ustalonych reguł nie pomoże nam w osiągnięciu postępów, jeśli nie postawimy na jedzenie po bieganiu.
Bagatelizowanie konieczności jedzenia spowoduje braki glikogenu, zmęczenie mięśni, spadek formy i ogromne braki w zużywanych składnikach odżywczych.

posiłek po bieganiu

Kiedy jeść po treningu?

Najlepszą porą na spożycie posiłku jest czas na około trzydzieści minut od zakończenia treningu. W tym czasie spożyte składniki zostaną możliwie jak najbardziej spożytkowane do odbudowy naszego ciała. Nie musimy się więc martwić, że sporządzany pokarm spowoduje przybieranie na wadze i odkładanie energii w postaci tłuszczu. Tutaj może być pomocny nawet banan!

posiłek po bieganiu

Co powinno być posiłkiem po bieganiu?

Zjedzenie bombonierki, czy chipsów nie pomoże nam w odbudowie naszego ciała. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie poszczególnych składników, a więc węglowodanów, białek i tłuszczy. Uznaje się, że po intensywnym biegu powinniśmy spożyć  1 gram węglowodanów na kilogram masy ciała oraz około 20 gramów białka, które pozytywnie wpłynie na mięśnie. Co ciekawe – zazwyczaj stawiamy na węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, tym razem powinniśmy wybrać te z wysokim bądź średnim, by szybko podnieść ilość glukozy we krwi.

Odpowiednimi posiłkami po treningu mogą być między innymi:

Koktajl bananowy z białkiem

Ryż, kurczak i warzywa

Makaron, szpinak i kurczak

Makaron, łosoś, parmezan

Makaron, owoce morza

Jeśli jesteś fanem słodyczy – to odpowiedni czas na spożycie czegoś słodkiego!

 

Pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

 

 

 

 

 

trenujbieganie.pl

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *