Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Treningi personalne to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej wśród mieszkańców Warszawy. Pod okiem trenera personalnego nie ćwiczą już tylko zawodowi sportowcy i gwiazdy, ale także zwykli ludzie, pragnący zawalczyć o nową sylwetkę. Posiadanie osobistego trenera to nie tylko chwilowa moda ale rozsądna decyzja, której efekty będzie można zobaczyć szybciej niż mogłoby się wydawać.

trener

Koszty
Koszt usług trenera osobistego to często niemały wydatek. W warszawskich klubach fitness zaczynają się od 100zł w górę, za około godzinę współpracy. Dla trenera prowadzącego własną działalność gospodarczą oznacza to zarobki od około 4 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Choć tak na prawdę w tym przypadku, nie ma górnej granicy. Na nieco niższe zarobki mogą liczyć trenerzy personalni zatrudnieni przez kluby fitness, chociaż ich stawki bywają wyższe, to ok. 40 proc. wynagrodzenia trafia do kieszeni klubu.

Komu jest potrzebny trener personalny?
Trenując z prywatnym instruktorem, mamy pewność, że przez cały czas będzie poświęcał nam maksimum swojej uwagi. Klient wraz z trenerem konsultują się, a następnie wspólnie wyznaczają cel do którego będą dążyć. Może to być przykładowo utrata wagi lub przybranie paru kilogramów. Często chodzi też o wyrzeźbienie sylwetki, poprawę kondycji lub przygotowanie do różnego rodzaju zawodów. Istnieją dwie podstawowe opcje treningu, pierwszy tak zwany trening instruktażowy, jest to pojedyncze spotkanie w trakcie którego trener pokazuję serię ćwiczeń i koryguje nas w trakcie ich wykonywania, określając też plan treningowy na kolejne tygodnie. Drugą opcją są regularne treningi pod okiem trenera personalnego.

Określ cel
Precyzując cel do jakiego chcesz dążyć, stawiaj przed sobą realne wyzwania. Jeśli planujemy ćwiczyć sami często jest to problematyczne. Każdy rozpoczynając trening chce uzyskać jak najszybsze i widoczne efekty, rzeczywistość jest niestety inna. Nie da się ani schudną, ani przytyć 10 kg w ciągu tygodnia. Sami często mamy problem z realną oceną naszych możliwości. W takim przypadku przyda się pomoc trenera personalnego, wspólnie łatwiej jest określić cel możliwy do zrealizowania. Pamiętaj że „nie od razu Rzym zbudowano”, małe kroki są kluczem do sukcesu!

Zanim postawisz pierwsze kroki na siłowni
Głównym zadaniem trenera personalnego jest nadzorowanie ćwiczeń i weryfikacja postępów klienta. Jednak zanim rozpocznie się właściwy trening, konieczny jest szczegółowy wywiad z przyszłym podopiecznym. W trakcie takiej rozmowy powinny paść pytania dotyczące przebytych kontuzji, ogólnego stanu zdrowia, ewentualnych problemów z sercem lub tarczycą, trybu życia, nawyków żywieniowych czy dotychczasowego doświadczenia ze sportem. Są to niezbędne informacje, które musi posiadać trener personalny aby mógł prawidłowo ocenić możliwości i wymagania jakie postawi swojemu podopiecznemu.

E-trening?
Jeśli nie przepadasz za siłowniami lub klubami fitness, ciekawym rozwiązaniem jest umówienie się z trenerem personalnym na świeżym powietrzu lub w domu. W Warszawie jest wiele miejsc w których takie treningi są przeprowadzane np. pola mokotowskie czy parki miejskie. Jeśli nie jesteśmy jednak fanami ćwiczeń w miejscu publicznym pozostaje nam jeszcze e-trening. Korzystamy wtedy z tutoriali dostępnych w sieci, a z trenerem kontaktujemy się przez Internet. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie, ale niestety nie spełnia głównych założeń treningu personalnego. Nie da się ćwicząc online nadzorować efektów ani sprawdzać poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Lesław
Artykuł powstał we współpracy z firmą Fit-Academy – kursy na trenerów personalnych, która kształci trenerów personalnych na terenie całej Polski!

Pozdrawiam

trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

5 komentarzy

    • jako ciekawostkę mogę dodać, że najlepsi trenerzy w Polsce, którzy pracują z gwiazdami czy bardzo zamożnymi osobami – zarabiają nawet około 20 tysięcy miesięcznie. 🙂

  1. Trener personalny gwarantuje bardzo szybki progres i jest potrzebny każdemu początkującemu żeby się nie zraził do trenowania i przede wszystkim żeby nie nabawić się kontuzji. U mnie w Saturn Fitness trenerzy skupiają się w 100% na tych których trenują a osoby początkujące zawsze mogą spytać o radę stałych klubowiczów.

  2. Oczywisice ze warto . Chciałabym polecić panią Katarzyne Hajduk jako rzetelnego i profesjonalnego trenera personalnego . Zajęcia prowadzone są zawsze z największym zaangażowaniem, cała uwaga Katarzyny skupia się na podopiecznym. Ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe są zróżnicowane, dlatego żadne zajęcia nie są nudne. Do tego ich intensywność jest naprawdę wysoka, co motywuje do kolejnych zajęć i jeszcze większego wysiłku. Na treningu panuje miła atmosfera, zawsze można podyskutować o różnych sprawach. Szczególną uwagę zwraca na poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju sylwetki. Elementem dopełniającym program zajęć jest odpowiednia dieta przygotowana specjalnie pod potrzeby trenującego. Z całym sumieniem Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *