Bieganie nocą – czy bieganie po ciemku przynosi korzyści?

Bieganie nocą nie jest tak często przewijającym się tematem jak bieganie o poranku, często wiążące się z bieganiem na czczo. Czy oznacza to, że biegacz nie ma czego szukać na trasach nocą? Czy przyzwyczajenie do biegania o późnej porze jest czymś złym?

bieganie noca

Bieganie nocą, a kontuzje

Ciekawym zagadnieniem w odniesieniu biegania nocą są kontuzje. Te pojawiają się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku porannych przebieżek. Skąd to się bierze? Wyjaśnienie nie jest zbyt wyrafinowane – po całym dniu mięśnie i stawy są już przyzwyczajone do wysiłku i nawet lekkie zaniedbania w rozgrzewce nie powinny przyczynić się do urazów, podczas gdy rano mogłyby skutkować bólem.

bieganie noca

Bieganie w nocy, a odżywianie

Kwestia żywienia jeśli jesteśmy amatorami nocnych biegów jest jeszcze istotniejsza niż zazwyczaj. Bardzo ważne jest tu zarówno jedzenie przed treningiem, jak i po nim. Zanim wybierzemy się na przebieżkę, nie powinniśmy jeść przez jakieś 2h, jeśli jest to mniejszy odstęp czasu, warto postawić na coś lekkiego i wartościowego, coś w czym znajdziemy białko i węglowodany – pewnego rodzaju posiłek przedtreningowy.
Kolejnym krokiem jest stworzenie pełnowartościowego posiłku potreningowego, w którym standardowo muszą być węgle i białka. Tym razem postawimy jednak na ograniczenie tłuszczu i zbędnych kalorii, tak by nocą organizm mógł się regenerować, ale nie odkładać tkanki tłuszczowej. Warto byłoby więc sięgnąć po pieczywo pełnoziarniste i szynkę z małą ilością tłuszczu. Do zestawu można dołączyć też banana, który pozwoli szybko odbudować zużyty glikogen.

bieganie noca

Dlaczego wiele osób preferuje bieganie w nocy?

Duża część biegaczy wybiera późną porę na trening ze względu na to, że właśnie wtedy ma czas, a bieganie rano nie przynosi im przyjemności. Dodatkową kwestią jest tutaj fakt, że na ścieżkach jest mało ludzi, atmosfera bardziej kameralna, a my możemy odreagować po całym dniu. Dodatkowo to wieczorem możemy spalić energię kumulowaną przez cały dzień, a później szybko zasnąć. Dotleniony mózg w tej kwestii pozostaje bezkonkurencyjny i pozwala na wyjątkowo skuteczną regenerację całego ciała.

bieganie noca

Jak ubrać się podczas nocnego biegu?

Ubranie do nocnego biegania powinno posiadać odblaski i samo w sobie być jaskrawe. Z pewnością nie należy wybierać czarnej odzieży, której żaden z kierowców nie zdoła zauważyć. Dobrze byłoby też wyposażyć się w dodatkowe migające światełka np. na kostki.
Ważną informacją jest też czas przystosowania oczów do ciemności określany jako 20 – 30 minut, podczas których możemy zrobić rozgrzewkę i dopiero wtedy przystąpić do biegu.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

1 komentarz

  1. bieganie nocą to fajne urozmaicenie treningów. czasami konieczność, bo nikt czasu na loterii nie wygrał. zdecydowanie jednak wolę biegać, kiedy jest jasno i można podziwiać świat. no i w ciemnościach to trochę się boję 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *