Dobry plan treningowy to nie tylko rozsądnie rozpisane treningi biegowe, ale także dodatkowe aktywności dla biegaczy. Za jedną z nich możemy uznać masaż – zarówno ten sportowy, jak i wykonywany z pomocą rollera.
Jak wygląda masaż sportowy dla biegacza?
Masaże sportowe niczym nie przypominają tych relaksacyjnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo pełnią zupełnie inną rolę. Ich celem jest odpowiednie rozluźnienie mięśni, przygotowanie do wysiłku bądź regeneracji. Niejednokrotnie masaż sportowy stanowi ciężką pracę zarówno dla fizjoterapeuty uciskającego zbite mięśnie i punkty spustowe, ale także samego sportowca, który męczy się na leżance.
Warto zaznaczyć, że masaże sportowe prowadzone są bardzo indywidualnie – z uwzględnieniem uprawianej dyscypliny, indywidualnego toku treningowego oraz potrzeb.
Decydując się na włączenie takich zabiegów do swojej rutyny treningowej, należy zwrócić uwagę na profesjonalizm wykonywanych usług oraz personalizację zabiegów. Masaż sportowy Warszawa jest jednym z miejsc przyjaznych biegaczom, jednak w Polsce znajdziemy ich dużo więcej.
Co powinniśmy wiedzieć już na wstępie? Na pewno, że 20 dni wykonywanych zabiegów jest absolutnym maksimum, po którym winno nastąpić 14 dni przerwy. W przeciwnym razie bodźce mechaniczne mogą przestać dawać nam tak zadowalające rezultaty.
Dlaczego masaż sportowy dla biegacza jest ważny?
Wszelkiego rodzaju masaże, także ten przy pomocy rollera, są ważne dla biegacza zarówno ze względu na regenerację powysiłkową, jak i codzienny trening. Intensywna eksploatacja treningowa sprzyja powstawaniu przykurczów, zmniejsza mobilność w stawach i utrudnia nam funkcjonowanie. Odpowiednio przeprowadzony masaż pozwala na zwiększenie ruchomości, poprawia gibkość, korzystnie wpływa na ukrwienie i odżywienie tkanek. W rezultacie eliminuje nas z grupy ryzyka biegaczy zagrożonymi najbardziej popularnymi kontuzjami.
Choć dla wielu masaż zdaje się być jedynie dodatkiem, jest częścią treningu – zwłaszcza jeśli biegasz na wyższym amatorskim poziomie z aspiracjami do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności.
Rodzaje masażu dla biegaczy
W kategorię masażu sportowego wpisuje się wiele typów masażu przeznaczonego dla biegaczy. W zależności od długości, techniki, a także czasu jego stosowania, możemy wyróżnić:
Masaż treningowy
Używany w formie odrębnej jednostki treningowej. Podczas jego wykonywania, masażowi poddawane są partie ciała wyznaczone na określony dzień. Charakteryzuje się dość silnym ugniataniem i uciskaniem, bowiem ma zwiększyć nasze możliwości na pozostałych treningach. Czas trwania to około 45 minut do godziny zegarowej. Może zostać zastosowany na około 1,5 – 6 h po wykonaniu ostatniego treningu. W razie potrzeby, dzień po jego wykonaniu, możemy zrezygnować z zaplanowanej aktywności.
Sportowy masaż podtrzymujący
Jego zadaniem jest stymulacja układu nerwowego i układu krążenia podczas zmniejszenia intensywności ćwiczeń. Stanowi pewnego rodzaju przedłużenie intensywnego wysiłku, z którego czasowo rezygnujemy. Zazwyczaj trwa w okolicy 45 minut i stosowany jest w połączeniu z sauną bądź kąpielami solankowymi.
Masaż startowy dla biegacza
Przed startem skupiamy się na krótkim, ale dość intensywnym masażu. Ten trwa około 10 minut, podczas których masażysta stara się w jak najlepszy sposób rozgrzać więzadła i same mięśnie, przygotowując je do spodziewanego wysiłku. W zależności od rozemocjonowania biegacza, wybierane są wersje pobudzające bądź wyciszające ciało – jest to jednak sprawa indywidualna.
Pozdrawiamy,
zespół: trenujbieganie.pl
Super materiał https://sensualmassage.eu/