Skarpetki do biegania zostały zsunięte na boczny tor przez miłośników dobrego i drogiego obuwia. Oglądając się za nowymi modelami czołowych firm, których koszt wynosi niejednokrotnie 1/3 miesięcznej pensji, zupełnie zapominamy o odpowiednim dobraniu skarpetek do biegania.
Dlaczego warto postawić na profesjonalne skarpetki do biegania?
W szafach znajduje się cała masa wygodnych, ulubionych, w kropki, paski, misiaczki i inne zwierzaczki, skarpetek, które chętnie wkładamy w parze z butami biegowymi. Dlaczego nie warto tego robić? Bo skarpetka, która świetnie sprawdza się w drodze do pracy, szkoły, nie sprawdzi się podczas intensywnego wysiłku. Pierwszą kwestią jest niewystarczające odprowadzanie wilgoci i potu, drugą brak wykorzystania potencjału obuwia za setki złotych. Niejednokrotnie bawełniane, grube skarpety są przyczyną obtarć bądź ruchu w bucie, który nie powinien się pojawić.
Stopa podczas biegu jest jednym z ważniejszych elementów, toteż warto o nią należycie zadbać. Tym razem sprawa nie rozchodzi się o dziurkę w skarpetce gdy przychodzimy w gości, ani o nieodpowiedni odcień czerni dobrany do spodni, a o komfort podczas przebieżki. Warto więc udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie dobierzemy kilka par do swoich potrzeb.
Rodzaje skarpetek do biegania:
Skarpetki amortyzujące
Polecane nie tylko osobom, które mają problemy z amortyzacją i stabilizacją stopy, ale także każdemu, kto podczas startów stawia na lekkie obuwie z minimalną stabilizacją, zwłaszcza, gdy trasa przebiega przez drogi asfaltowe. Skarpetki oprócz systemu odprowadzającego wilgoć mają do zaoferowania większą ilość materiału wszytą w palce, piętę bądź całość podeszwy. Na pierwszy rzut oka zdaje się to niczego nie zmieniać, jednak podczas dłuższego biegu poczujemy różnicę.
Skarpetki stabilizujące
Są propozycją dla osób, które miewają problemy z otarciami spowodowanymi przez skarpetkę oraz z drobnym kontuzjami. Posiadają pewnego rodzaju ściągacze wszyte w grzbietową część stopy oraz okolice pięty. Działanie modelu można porównać do bandaża elastycznego, który „ściąga” stopę.
Skarpetki kompresyjne
Przymiotnik kompresyjne skojarzony powinien zostać z opaskami kompresyjnymi do biegania. Tym razem ucisk będzie największy nie w łydce (tak jak ma to miejsce w przypadku opasek kompresyjnych dla biegaczy), a w okolicy kostki. Spowodowane jest to główną przyczyną stosowania tego rodzaju sprzętu. Opaski mają na celu wspierać pracę mięśnia, zaś skarpety wspomagać pompowanie krwi, a co za tym idzie dostarczanie tlenu i glukozy oraz odprowadzanie metabolitów.
Skarpetki startowe
Czyli coś, co każdy powinien mieć. Być może na co dzień nie przeszkadza Ci bieganie w jakiejś z ulubionych par, jednak na maratońską trasę warto wybrać wytrzymałe, startowe skarpetki, które nie zaskoczą nas dziurą na dziesiątym kilometrze.
A dla amatorów bawełny znajdzie się całkiem sporo, zmodyfikowanych technologicznie propozycji, które sprawdzają się wzorcowo.
pozdrawiamy
zespół: trenujbieganie.pl
O bieganiu pomyślę zapewne dopiero w marcu, jak już mój syn przyjdzie na świat – tymczasem odnotowane, nowa wiedza na pewno się przyda. Pozdrawiam!
Fajny wynalazek. Nie spotkałam się jeszcze z takimi.
Ostatnio jakoś wszelką aktywność sportową odstawiłam. 😉
nie miałam pojęcia, że istnieje tyle rodzajów skarpetek do biegania 😉 wiedziałam tylko o kompresyjnych. i wodoodpornych.