Środki treningowe biegacza: OWB1

W praktycznie każdym planie treningowym znajdujecie taki oto skrót: OWB1 – oznacza on, ogólną wytrzymałość biegową w pierwszym zakresie intensywności. Jest to podstawowy środek treningowy każdego biegacza.

OWB1 może również występować w literaturze czy planach treningowych jako skrót: BC1 – bieg ciągły, ale jest to dokładnie to samo.

Podczas całorocznej pracy biegacza, trening ogólnej wytrzymałości biegowej w pierwszym zakresie intensywności wypełnia około 80% planu treningowego – dlatego jest podstawą rozwoju i sukcesu.wytrzymałość

Co to jest pierwszy zakres intensywności?

Jest to bieg, w którym nasze tętno nie przekracza 70-80% tętna maksymalnego. Biegniemy lekko i spokojnie bez rwania tempa.

OWB1 jest określany jako bieg w tempie konwersacyjnym, podczas, którego możemy swobodnie rozmawiać, nie dysząc. Jak pisze Pan Jurek Skarżyńki – „Powietrza w płucach ma starczyć i na bieg, i na rozmowy!”.

Ogólną wytrzymałość biegową w pierwszym zakresie intensywności, biegamy (w miarę możliwości) po jak najmniej pofałdowanym terenie.

Co nam daje OWB1?

u początkujących biegaczy – ma znaczący wpływ na wzrost wydolności.

u zaawansowanych biegaczy – jest sposobem na odreagowanie, uspokojenie i relaks.

Osobiście polecam i zachęcam do tego, żeby biegać w zadanym zakresie tętna, ponieważ jak zaczynałem biegać – ścigałem się sam ze sobą zupełnie bez celu, rwałem tempo. Chciałem pokonać „moją trasę” szybciej niż na ostatnim treningu – nie tędy droga.

Gdy zacząłem biegać w zadanym tempie (czyli 70-80% Tmax) dopiero zauważyłem efekty mojej pracy.

WNIOSEK:

Biegajmy OWB1 na 70-80% naszego tętna maksymalnego – nie szybciej, nie wolniej!

 

Zachęcam do przedstawiania swoich opinii, przeżyć w komentarzu 🙂

Pozdrawiam

trenujbieganie.pl

 

 

 

trenujbieganie.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *