Wyższe tętno podczas biegania może zdarzyć się nie tylko początkującym. Obserwowane jest także wśród osób, które trenują od dawna. Warto więc zapoznać się z potencjalnymi przypadkami takiego stanu rzeczy, by nie wpadać w panikę.
Choć rzeczą oczywistą jest, że wraz ze wzrostem praktyki, będziemy mniej podatni na skoki tętna, trudność w utrzymaniu stałej wartości i regularna trasa nie powinna nas, ani naszego organizmu dotyczyć, to istnieje szereg powodów innych niż choroby układu krążenia, powodujących przyśpieszone tętno (w szczególności podczas wysiłku).
Temperatura na zewnątrz, a Twoje wyższe tętno
Podwyższona temperatura otoczenia ma wpływ nie tylko na Twoje zmęczenie i ogólną dyspozycję dnia, ale także na funkcje Twojego organizmu. Gdy na zewnątrz jest upał, a Twoje ciało generuje dodatkowe ciepło pochodzące z ruchu i wykorzystywania mięśni, musisz się chłodzić.
Do tego z kolei wykorzystywana jest skóra i proces pocenia. Niestety jakoś krew musi tam dotrzeć, a wzmożone dostawy do tej części, warunkują konieczność szybszego bicia serca. W końcu nie tylko do skóry będzie ona docierała, a do odżywienia i dotlenienia mamy standardowe tkanki, do których dojdą eksploatowane mięśnie.
Tak więc, jeśli wyższe tętno niż zazwyczaj towarzyszy Ci w temperaturach powyżej ok. 18 stopni Celsjusza – nie masz się czym martwić. Jest to zupełnie normalna reakcja organizmu
Wpływ odwodnienia na wyższe tętno
Biegamy, pocimy się, a także tracimy wodę wraz z upływem czasu podczas treningu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele płynów można wypocić podczas zwyczajnego biegu. Spadek wody to przede wszystkim spadek ilości płynów ustrojowych, w tym osocza krwi. W takim przypadku, serce jest zmuszone pracować szybciej, by dostarczyć tlen i związki odżywcze w odpowiednim czasie, przy zmniejszonej ilości krwi, jaką ma do dyspozycji.
Nawodnienie, zwłaszcza na dłuższej trasie, będzie więc miało kluczowe znaczenie. W końcu stanowi nie tylko o schłodzeniu się w czasie biegu, ale także o stabilnej pracy serca. I choć odwodnienie nie jest niczym nadzwyczajnym, to powinniśmy z nim walczyć.
Jeśli wysokie tętno pojawiło się podczas normalnego cyklu treningowego, ni stąd ni zowąd, nie jest spowodowane przestojem ani innymi znanymi nam przyczynami, warto udać się do lekarza i upewnić, że wszystko działa jak należy.
pozdrawiamy
zespół: trenujbieganie.pl