Wyższe tętno – gwóźdź do trumny?

Wyższe tętno podczas biegania może zdarzyć się nie tylko początkującym. Obserwowane jest także wśród osób, które trenują od dawna. Warto więc zapoznać się z potencjalnymi przypadkami takiego stanu rzeczy, by nie wpadać w panikę.

Choć rzeczą oczywistą jest, że wraz ze wzrostem praktyki, będziemy mniej podatni na skoki tętna, trudność w utrzymaniu stałej wartości i regularna trasa nie powinna nas, ani naszego organizmu dotyczyć, to istnieje szereg powodów innych niż choroby układu krążenia, powodujących przyśpieszone tętno (w szczególności podczas wysiłku).

wyższe tętno

Temperatura na zewnątrz, a Twoje wyższe tętno

Podwyższona temperatura otoczenia ma wpływ nie tylko na Twoje zmęczenie i ogólną dyspozycję dnia, ale także na funkcje Twojego organizmu. Gdy na zewnątrz jest upał, a Twoje ciało generuje dodatkowe ciepło pochodzące z ruchu i wykorzystywania mięśni, musisz się chłodzić.
Do tego z kolei wykorzystywana jest skóra i proces pocenia. Niestety jakoś krew musi tam dotrzeć, a wzmożone dostawy do tej części, warunkują konieczność szybszego bicia serca. W końcu nie tylko do skóry będzie ona docierała, a do odżywienia i dotlenienia mamy standardowe tkanki, do których dojdą eksploatowane mięśnie.
Tak więc, jeśli wyższe tętno niż zazwyczaj towarzyszy Ci w temperaturach powyżej ok. 18 stopni Celsjusza – nie masz się czym martwić. Jest to zupełnie normalna reakcja organizmu

Wpływ odwodnienia na wyższe tętno

Biegamy, pocimy się, a także tracimy wodę wraz z upływem czasu podczas treningu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele płynów można wypocić podczas zwyczajnego biegu. Spadek wody to przede wszystkim spadek ilości płynów ustrojowych, w tym osocza krwi. W takim przypadku, serce jest zmuszone pracować szybciej, by dostarczyć tlen i związki odżywcze w odpowiednim czasie, przy zmniejszonej ilości krwi, jaką ma do dyspozycji.
Nawodnienie, zwłaszcza na dłuższej trasie, będzie więc miało kluczowe znaczenie. W końcu stanowi nie tylko o schłodzeniu się w czasie biegu, ale także o stabilnej pracy serca. I choć odwodnienie nie jest niczym nadzwyczajnym, to powinniśmy z nim walczyć.

wyższe tętno

Jeśli wysokie tętno pojawiło się podczas normalnego cyklu treningowego, ni stąd ni zowąd, nie jest spowodowane przestojem ani innymi znanymi nam przyczynami, warto udać się do lekarza i upewnić, że wszystko działa jak należy.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *