Kreatyna i odżywki białkowe dla biegacza

Odżywki białkowe i kreatyna to chyba jedne z najpopularniejszych suplementów nie tylko wśród biegaczy, ale także innych sportowców. Zaliczane są one do grupy najbardziej przyswajalnych, przyjmowanych z zewnątrz składników, których działanie zostało potwierdzone zarówno w laboratoriach, jak i przez użytkowników. Białko, a także kreatyna ma więc zastosowanie w rozmaitych dyscyplinach sportowych, gdzie wykorzystywana jest zarówno przez wyczynowców, jak i amatorów.

 

Odżywki białkowe

O odżywkach białkowych pisano już wiele i dużo. Postaramy się więc zamieścić najważniejsze informacje, o których warto pamiętać. W końcu nie samym bieganiem biegacz żyje i niezbędny jest także trening siłowy, by wzmocnić wybrane partie mięśni, które poniosą nas później do mety jeszcze szybciej niż dotychczas. Białko pomoże nam zarówno w regeneracji po treningu, jak i w budowie włókien mięśniowych. Będzie jednym z czynników, wspomagających nasz sukces na siłowni. Ponadto z uwagi na fakt, że do jego rozłożenia zużywamy zwiększoną ilość energii, możemy liczyć na utratę wagi, co dla biegacza długodystansowego będzie miało ogromne znaczenie. W końcu mniejsza masa ciała to mniejszy wysiłek, mniejsze zużycie tlenu i większe możliwości. Nie bez powodu sylwetki maratończyków są nie tylko pozbawione tłuszczu, ale także wyposażone, w porównaniu do sprinterów, w niewielką ilość mięśni, odznaczających się wytrzymałością.

 

Kreatyna

Kreatyna jest równie popularnym, jak białko elementem suplementacji sportowca. Występuje naturalnie w mięśniach szkieletowych naszego organizmu, a także w mięsie, głównie wołowym i rybach, których spożywanie może mieć korzystny wpływ na obserwację jej ilości.
Stosowana jest głównie przez przedstawicieli sportów siłowych, bowiem stanowi o sile, wytrzymałości, a co za tym idzie możliwościach naszych mięśni.

kreatyna REAL PHARM SIZE GROW - 675G

Co daje kreatyna?

Na co dokładniej możemy liczyć przy stosowaniu kreatyny?
Jak wiadomo przy wysiłku ATP rozpada się do ADP pozwalając nam na uzyskanie pewnej porcji energii. W przypadku wzmożonego, intensywnego wysiłku, proces nie nadąża. ATP nie zostaje odbudowane tak szybko, jak tego potrzebujemy, a wydajność mięśni sportowca spada.
Kreatyna pozwala na szybsze „zregenerowanie ” cząsteczki ATP. Odpowiada za to fosfokreatyna, umożliwiająca szybką odbudowę reszty fosforanowej. W rezultacie mięśnie męczą się wolniej, mogą więcej. Właśnie dlatego uważana jest ona za środek zbawienny w adaptacji do nowych obciążeń treningowych, który pozwala na szybsze uzyskanie postępów. Przyjmuje się także, że wspomaga rozrost mięśni.

 

kreatyna budowa mięśni

 

Dla kogo kreatyna?

O ile odżywki białkowe stosowane są niemal przez każdego, kto sportem zajmuje się na poważnie, to kreatyna polecana jest głównie sportowcom w kategoriach szybkościowych i wytrzymałościowych.
Czy jest to więc odpowiedni środek dla biegacza? Z pewnością tego krótkodystansowego tak. W przypadku biegaczy długodystansowych musimy uważać na zbyt duży przyrost masy, który mógłby im zaszkodzić. Właśnie z tego względu preferowane jest przyjmowanie kreatyny w postaci jabłczanu kreatyny.

 

Jak przyjmować kreatynę?

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, jak będziemy stosować zakupiony suplement. Ważna jest suplementacja ciągła, która pozwala na uzyskanie ustabilizowanego poziomu substancji w mięśniach. W przypadku biegaczy długodystansowych podawana jest norma 3-5g dziennie.
Wielu trenerów personalnych i dietetyków rekomenduje przyjmowanie kreatyny w postaci izolatu razem z węglowodanami, co spowoduje wyrzut insuliny, gromadzenie glukozy w mięśniach, a co za tym idzie łatwiejsze wchłonięcie kreatyny w miejsce, w którym powinna się znaleźć.
Pamiętajmy, że samo przyjmowanie kreatyny nie przysporzy nam lepszych rezultatów podczas startów, a będzie miało znaczenie w okresie treningu przygotowawczego, gdzie powinniśmy zwrócić uwagę na zapomniane przez wielu mięśnie, które odgrywają istotną rolę dla biegacza. Pomoże nam również przy treningach interwałowych, znacznie ułatwiając ich przeprowadzanie.

 

pozdrawiamy,

zespół trenujbieganie.pl 

 

 

trenujbieganie.pl

3 komentarzy

  1. Bardzo fajny materiał. Ja stosuję już od dłuższego czasu (1 rok) suplementację BCAA i sobie ją zachwalam. Na pewno u mnie ona działa, dobrze chronię mięśnie szczególnie w trakcie długich i męczących treningów biegowych. Stosuję ją ponieważ biegam potrzebuję chronić swoje mięśnie. Czytałem dużo dobrego o suplementacji kreatyną i najprawdopodobniej ją dołączę do swojej listy dodatków do diety. Najważniejsze są jednak dwie rzeczy przy suplementacji. Odżywki nigdy nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety, jak również dobrego jakościowo treningu. Pozdrawiam, Kamil 🙂

    • Pewnie, dieta odgrywa kluczową rolę, a odżywki stanowią miły dodatek, który usprawni trening 😉
      W przypadku kreatyny zdecydowana większość osób wskazuje, że pojawiły się efekty, więc na pewno warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *