Piwo po treningu – wskazane czy nie?

Przyjrzyjmy się popularnemu ostatnimi czasy mitowi: Piwo jest dobre po treningu. Według tego mitu spożycie jednego piwa (500 ml) po treningu przyśpiesza regenerację, dostarcza wartości odżywczych i minerałów, przeciwdziała zakwasom, a nawet nawadnia organizm. Jak jest naprawdę?

piwo

Mit 1 – Nawadnianie

Kończysz długi trening, mięśnie zmęczone, organizm błaga o odpoczynek. Podniesione tętno powoli wraca do normy. W płucach czujesz jeszcze lekkie szczypanie, a w gardle sucho od odwodnienia. Czy w takim momencie piwo jest dobrym wyborem?

Zdecydowanie nie, po długotrwałym wysiłku fizycznym organizm jest odwodniony. Piwo z racji swoich moczopędnych właściwości ma działanie odwadniające. Picie piwa w momencie kiedy na treningu straciło się 1 litr lub więcej wody nie jest dobrym pomysłem. Zamiast nawodnić jeszcze dodatkowo odwodnimy organizm wydłużając regenerację. Dlatego lepiej w tej sytuacji sięgnąć po zwykłą wodę lub napój izotoniczny. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy wysiłek był krótkotrwały i organizm nie stracił dużej ilości wody. Wtedy wypicie piwa bogatego w węglowodany i witaminę B, nie powinno mieć negatywnego wpływu na organizm.

 Mit 2 – Przeciwdziałanie zakwasom

Zakwasy czyli nieprzyjemne uczucie bólu w mięśniach po treningu wynika z:

– mikrourazów włókien mięśniowych w wyniku ćwiczeń do których organizm nie jest przyzwyczajony

– długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego ( np. bieg maratoński) który skutkuje wyczerpaniem pokładów energii w mięśniach

Natomiast zakwasy NIE są spowodowane zalegającym w mięśniach po wysiłku kwasem mlekowym. Kwas ten jest wypłukiwany z tkanek mięśniowych w ciągu 2 godzin po treningu i po przejściu przez wątrobę jest wydalany z organizmu.

Czy piwo może więc przeciwdziałać zakwasom? Nie jest to jednoznacznie stwierdzone. Witamina B występująca w piwie może przyśpieszać regenerację, ale z drugiej strony są produkty spożywcze zawierające więcej tej witaminy niż piwo (np. płatki kukurydziane). Dodatkowo spożycie alkoholu sprawia, że we krwi utrzymuje się wyższy poziom kortyzolu – szkodliwego związku chemicznego wywołującego m. in rozpad białek mięśniowych.

 Mit 3 – piwo uzupełnia spalone na treningu kalorie

To prawda, piwo zawiera dość dużo węglowodanów które są wymagają uzupełnienia po wysiłku. Jest jednak druga sprawa. Napój ten ma bardzo wysoki indeks glikemiczny równy 110 (dla porównania mleko 27, a rodzynki 64). Tak wysoki wynik to wpływ maltozy (rodzaj węglowodanu). Spożycie piwa zwiększa gwałtownie poziom cukru we krwi (a następnie jego gwałtownego spadku). Taki strzał z cukru powoduje zwiększenie łaknienia, odpowiedzialnego za tak zwany „mięsień piwny”. Dlatego po wypiciu jednego nachodzi później taka ochota na jedzenie.

piwo

Jest to więc swoista pułapka. Z jednej strony piwo ma dużo wartości odżywczych więc kusi, a z drugiej powoduje gwałtowny apetyt skłaniający do jedzenia „czego popadnie” co już nie ma dobrego wpływu na organizm.

 Mit 4 – Piwo dostarcza wartości odżywczych potrzebnych po treningu

Przeciętna szklanka piwa (500 ml) zawiera:

ok 250 kcal; 2,5 grama białka; 19 gram węglowodanów dodatkowo witaminy z grupy B; ok 20 mg wapnia i 30 mg magnezu.

Te wszystkie składniki są potrzebne dla organizmu po wysiłku, kwestią otwartą jest czy warto dostarczać te substancje odżywcze w formie piwa. Są produkty które zawierają więcej białka, witamin i minerałów jak chociażby specjalne suplementy po-treningowe.

 Podsumowując

Spożywanie piwa po treningu jest nie zalecane w przypadku odwodnienia organizmu. Może doprowadzić do pogłębienia deficytu wody. W innych wypadkach spożycie jednego piwa nie zaszkodzi organizmowi, a z racji swoich właściwości rozluźniających może mieć dobry wpływ na samopoczucie. Ważne jest, aby zachować umiar i nie spożywać jednorazowo większej ilości tego trunku.

 Po treningu dobrze jest również odczekać minimum 2 godziny przed spożyciem piwa.

Dodatkowo pamiętajcie, aby po wypiciu piwa powstrzymać się przed podjadaniem 🙂

Źródło: lepszytrener.pl

Pozdrawiam

trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *