Trening biegowy w poprawie samopoczucia

Bieganie, bieganiem, ale czy od razu musimy robić to zawodowo? Czy każdorazowo trening biegowy powinien nam się kojarzyć z płonącymi płucami, potem i wyrzeczeniami? Może czas zmienić nastawienie i uświadomić sobie, że jest to przede wszystkim coś, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. To trening biegowy może pomóc w poprawie  samopoczucia, a także stanowić profilaktykę wielu schorzeń, przede wszystkim układu krążenia.

trening biegowy nie tylko dla wyczynowców  

Jak już wielokrotnie pisaliśmy – technika małych kroczków będzie tutaj najkorzystniejsza. Jeśli nigdy nie biegałeś – rozpocznij od truchtu, wielu przerw, po prostu się ruszaj! Nikt od razu maratonu nie przebiegł (chociaż warto spróbować), nie każdy z nas chce obrać go za cel. Dla wielu biegających to nie wyniki mają kluczowe znaczenie, a zwyczajna poprawa kondycji i dbałość o własne ciało.Trening biegowy nie jest zarezerwowany dla wyczynowców – to rzecz dla każdego z nas, szarego Kowalskiego i Kowalskiej.

Przeprowadź trening biegowy!

Czego potrzebujesz do biegania? 

Do komfortowego treningu wystarczy para wygodnego obuwia przeznaczonego stricte do biegania. W doborze najważniejszy jest komfort i jak najniższa waga obuwia. Ubranie (t-shirt i spodnie) powinny odprowadzać wilgoć ze spoconej skóry. Oczywiście możemy przywdziać bawełniany, ulubiony podkoszulek, ale to materiały syntetyczne rekomendowane są dla osób uprawiających sport i z nich właśnie tworzone są stroje. W zimie będą one dodatkową ochroną przed utratą ciepła. Jeżeli brakuje Ci motywacji do biegania, umów się na trening z biegającym  znajomym lub trenerem.

Gdzie i kiedy przeprowadzać treningi biegowe? 

Jogging najlepiej rozpocząć w otoczeniu drzew – w parku bądź lesie. Oczywiście swoją przygodę z bieganiem możemy rozpocząć także na asfalcie, jednak nawierzchnia na której trenujemy ma dość duży wpływ na nasz aparat ruchu i sam bieg, o czym pisaliśmy tutaj.
Biegać można o każdej porze dnia. Jeśli stawiamy na zrzucenie wagi, warto biegać rano – gdy metabolizm jest podkręcony i gotowy do spalania większej ilości dostarczanej mu energii.

Dzięki treningom biegowym uciekniesz przed zawałem 

Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na serce, które staje się coraz mocniejsze, coraz bardziej wydolne, bije z większą siłą i pompuje do naszego organizmu większa ilość krwi. Regularna aktywność fizyczna to obniżenie tętna spoczynkowego, rozbudowa naczyń krwionośnych i poprawa ich sprawności. To zdrowie samo w sobie – bez dodatkowych pigułek łykanych rano i wieczorem.

 trening biegowy korzystnie wpływa na serce

Czy wiesz, że… 

energia, jaką wyzwala w ciągu całego życia serce człowieka, 

mogłaby bez trudu wyrzucić go na księżyc? 

Treningi biegowe wzmocnią system immunologiczny  

Nie ulega wątpliwości, że ludzie systematycznie uprawiający bieganie rzadko chorują, a gdy łapią infekcje łagodniej je znoszą. Szczególnie treningi biegowe na świeżym powietrzu, bez względu na warunki atmosferyczne stanowią o zwiększonej odporności. Taka aktywność hartuje i poszerza tolerancję na gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego i temperatury. Dzięki temu osoby trenujące bieganie mają mniejszą podatność na chandrę i złe samopoczucie, związane ze zmianami pogodowymi. 

Treningi biegowe odmładzają 

Biegając opóźniamy proces starzenia się organizmu. Jak wykazują badania, systematyczne uprawianie joggingu w młodości powoduje, że jest się biologicznie młodszym od swoich rówieśników o 10 – 17 lat, ponieważ wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z powszechną metryką wieku. Większa aktywność fizyczna daje możliwość wydłużenia własnej sprawności. Jest to też sport, który w formie joggingu mogą uprawiać seniorzy.  

Bieganie uatrakcyjnia – systematyczny trening biegowy 

Jogging działa niczym kosmetyk z najwyższej półki i skutecznie poprawia ukrwienie skóry. Bieganie  kształtuje sylwetkę i w przeciągu godziny powoduje spalenie do 700 kcal. Trening biegowy przyczynia się do wytworzenia endorfin – hormonów, które działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu i zmniejszają niepokój. Czy szczęśliwy, dobrze odżywiony organizm nie jest atrakcyjny? Systematyczny bieg może być więc doskonałym zamiennikiem stosowanych powszechnie suplementów diety, mających korzystnie wpłynąć na nasz wygląd i samopoczucie.

 Trening biegowy usprawnia szare komórki 

Wzmocnienie układu nerwowego w wyniku systematycznych treningów biegowych sprawia, że zwiększamy swój potencjał umysłowy. Lepiej ukrwiony i dotleniony mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach. Każdy ruch ma związek z systemem nerwowym, czyli siedzibą uczuć, emocji i decyzji. Poza wpływem biegania na inteligencję, aktywność chroni przed demencją starczą i chorobą Alzheimera. 

trening biegowy usprawnia funkcjonowanie naszego mózgu!

Po tylu korzyściach, czas przygotować się na biegowy trening praktyczny – coś dla początkujących, którym motywacja pozwala na podjęcie działania. Jak wspominaliśmy wystarczy tylko 30 minut biegu, by czerpać pełnię korzyści z aktywności fizycznej. Oto plan treningowy, od którego warto zacząć swoją przygodę.

2 minuty biegu  4 minuty marszu  5 powtórzeń 
3 minuty biegu  3 minuty marszu  5 powtórzeń 
4 minuty biegu  3 minuty marszu  4 powtórzenia 
5 minut biegu  2 minuty marszu  4 powtórzenia 
7 minut biegu  2 minuty marszu  3 powtórzenia 
9 minut biegu  2 minuty marszu  3 powtórzenia 
13 minut biegu  2 minuty marszu  2 powtórzenia 
17 minut biegu  1 minuta marszu  2 powtórzenia 
24 minuty biegu  1 minuta marszu  2 powtórzenia 
30 minut biegu 

pozdrawiamy,

zespół trenujbieganie.pl

tekst powstały przy współpracy z lepszytrener.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *