Bieganie w upale

Bieganie w upale jest zmorą każdego, kto chce kontynuować treningi w terenie pomimo panujących upałów. Temat na czasie, nie tylko w gorące, wakacyjne dni, ale także podczas urlopów w miejscach cieplejszych niż ojczyzna zimą. Jak biegać latem? Czy w ogóle biegać przy wysokich temperaturach?

bieganie w upale

Biegać w upale, czy nie biegać?

Niestety nie podamy tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bowiem taka nie istnieje. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak wytrzymały jest Twój organizm, do czego jesteś przygotowany, a wreszcie – czy treningi terenowe w taki skwar są Ci naprawdę potrzebne.

 

Jeśli TAK:

postaw na bieganie wieczorem bądź rano, gdy słońce nie jest jeszcze tak groźne. Doświadczenia pokazują, że korzystniejszy jest ranek, z uwagi na fakt, że nawierzchnia i powietrze jest nieco schłodzone po nocy i nie zdążyło się nagrzać w czasie upalnego dnia.

zadbaj o nawodnienie! Przy wysokich temperaturach nie możesz zapomnieć o tym, by nawodnić organizm. Nie tylko wodą, przypominamy, że wraz z potem wydostają się z ciała ważne dla jego funkcjonowania związki mineralne, toteż przydatne okażą się napoje izotoniczne, niekoniecznie sklepowe – homemade mile widziany.

nawierzchnia gruntowa – ta z pewnością będzie wyborem korzystniejszym od biegania po gorącym asfalcie, który tylko oddaje nagromadzone ciepło. Przy okazji urozmaicisz swoje treningi i zdobędziesz nowe doświadczenia.

zacienione trasy – tutaj wszyscy się zgodzimy, że warto wybrać parkowe alejki w cieniu.

nakrycie głowy – lepszy kaszkiet niż nic. Wysiłek, przy przegrzaniu i ogromnym nasłonecznieniu nie pozostanie bez różnicy dla procesów życiowych.

zmniejsz ilość kilometrów bądź tempo – warto postawić na nieco lżejsze bieganie niż zazwyczaj, mając na uwadze własne możliwości. W końcu nie chcemy zostać odwiezieni karetką do szpitala przez własną głupotę. To, co odpuścisz – nadrób na siłowni!

bieganie w upale

Trening w upale może pomóc ci zahartować organizm i przyzwyczaić się do warunków na trasie, które niejednokrotnie wymarzone nie są, a wręcz często możemy trafić w pogodę , której akurat nie lubimy. Bieganie podczas upałów można więc potraktować jako przydatne doświadczenie.

 

Jeśli NIE:

postaw na bieżnię – proste i logiczne rozwiązanie, które może mieć wiele pozytywnych energii.

W końcu upały nie będą trwały wiecznie, a urozmaicenie się przyda. Życzymy więc przede wszystkim rozwagi w swoich poczynaniach. Nic na siłę – jeśli taki trening nie jest niezbędny to zastąp go innym, który wcale nie będzie gorszy.

pozdrawiamy

zespół: trenujbieganie.pl

trenujbieganie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *