Napoje izotoniczne – biegowe must have?

Napoje izotoniczne są niezwykle rozpoznawalną grupą produktów na rynku spożywczym. Znają je nie tylko sportowcy, ale także przeciętny Kowalski, a nawet dzieci. Kolorowe, ustawione na sklepowych półkach butelki przykuwają naszą uwagę, a etykiety głoszące, że są to produkty przeznaczone dla osób wykonujących wzmożony wysiłek fizyczny bądź psychiczny budzą mieszane uczucia.

Profesjonalne produkty nie są tym samym, co napoje izotoniczne dostępne w sklepach

Czy oznacza to, że jeśli wychodzimy na przebieżkę od razu powinniśmy zaopatrzyć się w butelkę napoju izotonicznego? Czy od wypicia go podczas standardowego dnia, wyrośnie nam trzecia ręka? Zdecydowanie nie. Na początku trzeba byłoby zająć się zdefiniowaniem tego typu napojów. Oprócz przykuwającej wzrok barwy i specyficznego smaku, mają one swoje przeznaczenie, jakim jest utrzymanie gospodarki wodnej naszego organizmu w bezpiecznych dla zdrowia granicach. Jest to dla biegaczy – szczególnie tych biegających dłuższe dystanse niezwykle ważne. Jednak tego typu napój może się także przydać osobom stawiającym na krótkie, intensywne dystanse, a także tym wykonującym interwały. Od sporadycznego wypicia go bez powodu również nic nam się nie stanie.

Co zyskujemy pijąc izotonik?

Na pierwszym miejscu w temacie nawodnienia pojawia się zazwyczaj woda, bo to głównie z niej składa się nasze ciało. Niestety podczas intensywnego wysiłku, a co za tym idzie pocenia, nasz organizm wydala jej niebotyczne ilości, a my w zdecydowanej większości przypadków nie jesteśmy w stanie uzupełnić płynów. Napoje izotoniczne dzięki zawartości elektrolitów pozwalają na zatrzymanie wody w organizmie i zmniejszenie jej wydalania. Jest to zdecydowanie największy plus tego typu produktów. Spożycie nawet dużych ilości samej wody może nie zdać się na nic jeśli po krótkiej chwili zostanie ona wydalona z organizmu. Kolejną kwestią jest fakt, że w składzie produktu znajdziemy węglowodany i minerały, które również się nam przydadzą. W tej chwili larum podniosą osoby, które stawiają na zrzucenie wagi – jak to węglowodany? Przecież mamy chudnąć! I tu trzeba podkreślić, że napój izotoniczny jest skierowany do osób, które wykonują wzmożony wysiłek, czyli tych, którym po godzinie biegu zaczyna brakować energii i warto ją stopniowo uzupełniać. Zresztą ilość cukrów w napoju jest połowę mniejsza niż w przypadku popularnych soków owocowych, które niejedni spożywają bez umiaru.

Generalnie rzecz ujmując – napoju izotonicznego możemy wypić więcej niż wody, a to dlatego, że zawiera on między innymi sód, który wzmaga pragnienie. Ma to na celu skłonienie nas do spożycia odpowiedniej ilości płynów, co w przypadku wody jest niemożliwe, gdyż gasi pragnienie zanim organizm zdoła uzupełnić powstałe podczas treningu braki.

Co ze składem produktu?

Napoje izotoniczne różnią się składem, a ich porównanie może wywołać u nas ogromne zdziwienie. Niestety na etykietkach bardzo często znajdziemy aspartam, którego spożycie raz na jakiś czas nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, ale już regularne stosowanie może być opłakane w skutkach – starajmy się szukać produktów, które nie mają go na liście składników.

Barwniki są oczywiste przy tak szerokiej gamie kolorów naszych płynów. Z pewnością nie powinniśmy decydować na zakup produktu, gdy na opakowaniu zobaczymy informację o zastosowaniu błękitu brylantowego i czerwieni koszenilowej.

Resztę stanowią zazwyczaj pozostałe substancje w tym konserwanty i inne chemikalia, które dostarczamy już sobie wedle uznania. Jednak faszerowanie się sztucznymi substancjami nie jest konieczne. Napój izotoniczny możemy przygotować sobie samodzielnie w domu.

naturalne napoje izotoniczne przygotowane z cytryny

Do najpopularniejszych składów, jakie wykorzystywane są przez  biegaczy należy:

 

Około pół litra wody

2 łyżki miodu

Sok wyciśnięty z połowy cytryny bądź jej większej części

Szczypta soli, która dostarczy sodu

 

Pamiętajmy, że napój izotoniczny to nie żadne must have w szczególności, gdy do tematu nie podchodzimy zbyt entuzjastycznie, a nie biegamy na co dzień maratonów. Wszelkie braki możemy przecież uzupełnić w inny sposób. Jest to jednak dość duże udogodnienie zwłaszcza wtedy, gdy straty wody podczas wyższej temperatury są jeszcze większe niż zazwyczaj. Profesjonaliści z kolei swoją uwagę skierują w kierunku profesjonalnych produktów, o znacznie większym znaczeniu dla organizmu i zdecydowanie większej skuteczności. 

trenujbieganie.pl

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *