Gumy oporowe, taśmy wzmacniające znane także jako power band zyskują w ostatnim czasie na popularności. Sama formuła taśmy wykonanej w gumy, której zadaniem będzie stawianie oporu zewnętrznego podczas ćwiczeń znana jest od lat. Z rozwiązania korzystają zarówno amatorzy, jak i specjaliści, a nawet rehabilitanci podczas leczenia schorzeń i kontuzji. Gumy oporowe to przyrząd, który będzie służył biegaczowi zarówno podczas przerwy w treningach z powodu kontuzji, jako uzupełnienie treningu, a także jako substytut ćwiczeń izolowanych mięśni, które standardowo powinniśmy wykonywać na siłowni.
Świadomość własnego garnituru mięśniowego powinna być dla każdego z biegających niemalże kluczową kwestią, bo to właśnie mięśnie stanowią o naszej sprawności i odporności na kontuzje. Mają także ogromny wpływ na uzyskiwane na każdym etapie treningu wyniki, a także ich systematyczną poprawę. O całości pisaliśmy tutaj, a teraz obiecany wpis o taśmach.
Dlaczego akurat power band?
Na początku warto zadać sobie pytanie dlaczego to właśnie trening wykonany z pomocą taśm będzie pomocny? Jak wiadomo same treningi biegowe nie wystarczą, gdy chcemy uzyskiwać coraz to lepsze wyniki i konieczne jest wzmocnienie całego ciała. W tym celu możemy wykorzystać taśmę power band, która będzie stanowiła opór zewnętrzny dla ćwiczonego mięśnia. W ten sposób przeprowadzimy zarówno trening wytrzymałościowy, jak i siłowy. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki sprzęt wybierzemy. W sklepach sportowych znajdziemy szeroki asortyment gum, które różnią się twardością, a więc mogą być wykorzystywane przez osoby o różnym zaawansowaniu, różnych celach i możliwościach. Różnicowanie następuje na podstawie koloru, a więc posiadanie kilku egzemplarzy nie powinno być problematyczne. Zdecydowaną zaletą rozwiązania jest niezwykła poręczność i lekkość, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą wszędzie. Taśma w torbie nawet podczas wyjazdu to nasza mała, przenośna siłownia, dzięki której możemy przeprowadzić całkiem porządny trening. Dodatkową możliwością regulacji oporu będzie skracanie bądź wydłużanie ilości materiału, jaki mamy do dyspozycji (im krótsza taśma, którą będziemy rozciągać, tym większy opór).
Jak ćwiczyć z power band?
Oczywistą kwestią jest fakt, że ćwiczenie rehabilitacyjne będzie znacznie różniło się od tego, którego celem jest rozbudowa danego mięśnia. Drugi rodzaj treningu powinien charakteryzować się zmęczeniem mięśni po jego zakończeniu. W końcu wzmocnienie trenowanej partii możliwe jest tylko wtedy, gdy systematycznie będziemy zwiększać stopień trudności ćwiczeń.
Osobiście polecam ćwiczenia z taśmą na nogi. Możemy wykonywać je leżąc w podporze, w przysiadzie, siadzie prostym, stojąc, a także innych standardowych pozycjach. Dobrą propozycją jest także wykonanie ćwiczeń wzmacniających mięśni grzbietu, które najlepiej wykonywać na stojąco. Często zaniedbywane na korzyść nóg plecy będą nam wdzięczne za poświęconą im uwagę, a kręgosłup wprost zachwycony.
Jak to zazwyczaj bywa – trening z taśmami powinien stawać się coraz bardziej wymagający. Na początku warto zacząć od lekkiej taśmy i niewielkiej liczby powtórzeń, by stopniowo podnosić poprzeczkę. Do dyspozycji mamy ćwiczenia na obwodzie, a także zwykłe, pojedyncze, zupełnie standardowe.
Taśma może być naprawdę dobrym rozwiązaniem dla każdego z nas, bowiem pozwala zarówno na trening ogólny, jak i izolowanie poszczególnych mięśni, co jest doskonałą wiadomością dla osób, które muszą zrezygnować z intensywnej eksploatacji danej partii z uwagi na problemy zdrowotne.
Jako, że jest to niewielki, w porównaniu z innymi sprzętami treningowymi, wydatek – warto by guma oporowa pojawiła się na półce każdego szanującego się biegacza.
Pozdrawiamy
trenujbieganie.pl
2 komentarzy